Reklama
aplikuj.pl

Oto pszczoła, która w połowie jest samcem, a w połowie – samicą

wplyw wifi na pszczoly

Gynandromorfy to organizmy wykazujące jednocześnie męskie i żeńskie cechy płciowe. Jednymi z takowych są przedstawiciele niedawno zaobserwowanego gatunku pszczół.

Wyniki badań poświęconych tym owadom zostały opublikowane na łamach Journal of Hymenoptera Research. Obserwacji dokonano na terenie wyspy Barro Colorado znajdującej się w Panamie. Naukowcy odkryli pszczele gniazdo, a w jednym z zebranych fragmentów znajdowały się larwy tych owadów. Kiedy przeistoczyły się one w dorosłe osobniki, badacze zauważyli u jednego z nich nietypowe cechy.

Jest to pierwszy znany przykład gynandromorfizmu u pszczoły z gatunku Megalopta amoena. W czym się przejawia to zjawisko? Od strony głowy zwierzę ma płeć żeńską, co przekłada się na obecność stosunkowo dużej żuchwy oraz większej ilości owłosienia. Ta druga cecha wynika z lepszego przystosowania do zbierania pyłków, które osadzają się na włosach.

Czytaj też: Badania nad pszczołami pozwolą usprawnić drony

Gynandromorfizm został zaobserwowany u owadów, skorupiaków, węży, a nawet ptaków. Oczywiście wśród pewnych gatunków łatwiej jest zauważyć tego typu różnice. Jednym z najbardziej charakterystycznym przykładów był odkryty w 2003 roku ptak, u którego jedna część mózgu była genetycznie żeńska, podczas gdy druga – męska.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News