WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Pszczoły używają „narzędzi”. Pomagają im w obronie gniazd

Pszczoły używają „narzędzi”. Pomagają im w obronie gniazd

Pszczoła wschodnia, należąca do gatunku Apis cerana, poszukuje nie tylko kwiatów. Kiedy szerszenie zwane Vespa soror atakują pszczele gniazdo, jego obrońcy korzystają ze wsparcia… odchodów.

Zdaniem naukowców, owady z gatunku A. cerana żerują na zwierzęcych odchodach, ponieważ te posiadają właściwości odstraszające. Przeprowadzone obserwacje dostarczyły więc pierwszych dowodów na stosowanie „narzędzi” przez pszczoły.

Czytaj też: Jad węży wcale nie musiał wyewoluować jako narzędzie obrony
Czytaj też: Oto pszczoła, która w połowie jest samcem, a w połowie – samicą
Czytaj też: Wiecie, że wśród pszczół funkcjonują „grabarze”?

Ustalenia w tej sprawie zostały opublikowane na łamach PLOS One i sugerują, że w warunkach laboratoryjnych pszczoły wielokrotnie korzystały z narzędzi, lecz nigdy wcześniej nie zauważono takiego zjawiska w naturze.

Pszczoły z gatunku Apis cerana wykorzystują odchody do walki z szerszeniami Vespa soror

Oczywiście można się spierać co do definicja słowa narzędzie, jednak w tym przypadku pszczoły wschodnie rozmazują odchody na swoich gniazdach, co odstrasza szerszenie. Właśnie dlatego naukowcy nie mają wątpliwości.

Czytaj też: Jak pomóc pszczołom? Pojawił się nietypowy pomysł
Czytaj też: Świnie potrafią używać narzędzi
Czytaj też: Hybryda ptaka z dinozaurem? Zobaczcie tego nietypowego osobnika

Szczególnie interesujący jest fakt, że taktyka realizowana przez pszczoły odnosiła się tylko do napastników z gatunku V. soror. Gdy ataku dokonywały inne zwierzęta (a nawet inne gatunki szerszeni) naukowcy nie zaobserwowali, by obrońcy korzystali z kału.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News