Pszczoły używają “narzędzi”. Pomagają im w obronie gniazd

biologia

Pszczoła wschodnia, należąca do gatunku Apis cerana, poszukuje nie tylko kwiatów. Kiedy szerszenie zwane Vespa soror atakują pszczele gniazdo, jego obrońcy korzystają ze wsparcia… odchodów.

Zdaniem naukowców, owady z gatunku A. cerana żerują na zwierzęcych odchodach, ponieważ te posiadają właściwości odstraszające. Przeprowadzone obserwacje dostarczyły więc pierwszych dowodów na stosowanie “narzędzi” przez pszczoły.

Czytaj też: Jad węży wcale nie musiał wyewoluować jako narzędzie obrony
Czytaj też: Oto pszczoła, która w połowie jest samcem, a w połowie – samicą
Czytaj też: Wiecie, że wśród pszczół funkcjonują „grabarze”?

Ustalenia w tej sprawie zostały opublikowane na łamach PLOS One i sugerują, że w warunkach laboratoryjnych pszczoły wielokrotnie korzystały z narzędzi, lecz nigdy wcześniej nie zauważono takiego zjawiska w naturze.

Pszczoły z gatunku Apis cerana wykorzystują odchody do walki z szerszeniami Vespa soror

Oczywiście można się spierać co do definicja słowa narzędzie, jednak w tym przypadku pszczoły wschodnie rozmazują odchody na swoich gniazdach, co odstrasza szerszenie. Właśnie dlatego naukowcy nie mają wątpliwości.

Czytaj też: Jak pomóc pszczołom? Pojawił się nietypowy pomysł
Czytaj też: Świnie potrafią używać narzędzi
Czytaj też: Hybryda ptaka z dinozaurem? Zobaczcie tego nietypowego osobnika

Szczególnie interesujący jest fakt, że taktyka realizowana przez pszczoły odnosiła się tylko do napastników z gatunku V. soror. Gdy ataku dokonywały inne zwierzęta (a nawet inne gatunki szerszeni) naukowcy nie zaobserwowali, by obrońcy korzystali z kału.