Reklama
aplikuj.pl

Qualcomm Snapdragon X60 to trzecia generacja modemu 5G. Ale długo na niego poczekamy

modem 5G Qualcomm Snapdragon X60 premiera specyfikacja

Qualcomm zaprezentował dzisiaj oficjalnie trzecią generację swojego modemu sieci 5G. Od prezentacji do wprowadzenia go na rynek minie dużo czasu, bo nowy układ trafi do pierwszych urządzeń w 2021. I nie trudno jest zrozumieć Qualcomm, bo wdrażanie sieci 5G ciągle idzie bardzo opornie.

Snapdragon X60 to pierwszy modem 5G w 5nm procesie technologicznym

Qualcomm Snapdragon X60 nie tylko jest wykonany w najnowocześniejszych procesie technologicznym, ale ma w zasadzie… wszystko. Znajdziemy tu obsługę sieci od 2G, przez 3G i LTE do 5G. Dalej mamy obsługę sieci 5G w zakresie fal milimetrowych (mmWave) oraz Sub-6, czyli do 6 GHz i obsługę sieci TDD i FDD. Modem pozwoli też na wykonywanie rozmów w sieci 5G – VoNR (Voice over New Radio).

A na koniec coś, co jest ważne w perspektywie polskiego rynku oraz rynków, na których 5G dopiero raczkuje – dynamiczne współdzielenie pasma. To coś, co szykują Play, Plus i T-Mobile czyli współdzielenie pasma sieci LTE z siecią 5G na tej samej częstotliwości.

Na deser mamy prędkości – do 7,5 Gb/s przy pobieraniu danych oraz do 3 Gb/s przy wysyłaniu.

Qualcomm się nie śpieszy, bo to na razie i tak nie ma sensu

Z wielu powodów wdrażanie sieci 5G idzie bardzo opornie, ale to w zasadzie powtórka z rozrywki. Z siecią LTE było identycznie. Na rynku brakowało urządzeń, brakowało odpowiednio wyposażonych sieci komórkowych. Była stagnacja, ale jak to wystrzeliło…

Z danych firmy Ovum wynika, że na koniec III kwartału 2019 roku na świecie było 4,04 mln abonentów sieci 5G. To 0,05% globalnego rynku. I powody takiego stanu rzeczy są podobne jak w przypadku LTE. Brakuje kompatybilnego sprzętu, a obecny jest bardzo drogi. Brakuje też sieci, albo są tak dziwnie stworzone, że… brakuje kompatybilnego sprzętu. Patrz dynamiczne współdzielenie sieci kawałek wyżej. Dodatkowo nagonka Stanów Zjednoczonych na Huaweia nie sprzyja szybkiej budowie sieci 5G.

Dlatego też nie ma sensu na siłę pakować nowego modemu do urządzeń, skoro na razie i tak nie będzie odpowiednio wykorzystywany. Qualcomm wydaje się zdawać z tego sprawę i pierwsze urządzenia z modemem Snapdragon X60 trafią na rynek na początku 2021 roku.