Reklama
aplikuj.pl

Chiny udostępnią światu swój radioteleskop. FAST to prawdziwy gigant

astronomia

Po wyłączeniu obserwatorium Arecibo, Chiny są posiadaczami największego na świecie radioteleskopu. Tamtejsze władze postanowiły o udostępnieniu tego instrumentu międzynarodowym naukowcom.

Teleskop FAST, największy radioteleskop na świecie, posiada antenę o średnicy wynoszącej 500 metrów, która zapewnia niesamowitą dokładność pomiarów. Co więcej, w promieniu 5 kilometrów od obserwatorium rozpościera się strefa ciszy radiowej, w której nie wolno używać telefonów komórkowych i komputerów.

Czytaj też: To na tych planetach może występować życie pozaziemskie
Czytaj też: Astronomowie wykrywają sygnały od inteligentnej cywilizacji. Ale nie pozaziemskiej
Czytaj też: Poszukiwania życia pozaziemskiego? Księżyc może być naszą tajną bronią

Instrumenty takie jak FAST wykorzystują anteny i odbiorniki radiowe do wykrywania fal radiowych ze źródeł znajdujących się w kosmosie. Mogą to być np. gwiazdy, galaktyki czy czarne dziury.

Radioteleskop FAST jest obecnie największym na świecie tego typu instrumentem

Radioteleskopy mogą być również wykorzystywane do wysyłania sygnałów, a nawet odbijania fal radiowych od obiektów tworzących Układ Słoneczny. Ma to na celu sprawdzenie, jakie informacji (i w jaki sposób( mogą się od nich odbijać.

Czytaj też: Nietypowy teleskop na Księżycu. Tworzyć go będą płynne „lustra”
Czytaj też: Jowisz i Europa w obiektywie teleskopu Hubble’a. Rzućcie okiem na nowe zdjęcia
Czytaj też: Największy europejski teleskop uwiecznił Słońce. Zobaczcie niesamowite zdjęcia

Badacze z całego świata będą więc mogli wykorzystywać FAST nie tylko do badania naszej kosmicznej okolicy, ale również poszukiwania egzoplanet. W oparciu o zebrane dane będą w stanie m.in. określić, czy dany obiekt znajduje się w tzw. strefie zamieszkiwalnej, czyli w odległości od gwiazdy, która umożliwia utrzymanie wody w stanie ciekłym.