WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Chiny udostępnią światu swój radioteleskop. FAST to prawdziwy gigant

Chiny udostępnią światu swój radioteleskop. FAST to prawdziwy gigant

Po wyłączeniu obserwatorium Arecibo, Chiny są posiadaczami największego na świecie radioteleskopu. Tamtejsze władze postanowiły o udostępnieniu tego instrumentu międzynarodowym naukowcom.

Teleskop FAST, największy radioteleskop na świecie, posiada antenę o średnicy wynoszącej 500 metrów, która zapewnia niesamowitą dokładność pomiarów. Co więcej, w promieniu 5 kilometrów od obserwatorium rozpościera się strefa ciszy radiowej, w której nie wolno używać telefonów komórkowych i komputerów.

Czytaj też: To na tych planetach może występować życie pozaziemskie
Czytaj też: Astronomowie wykrywają sygnały od inteligentnej cywilizacji. Ale nie pozaziemskiej
Czytaj też: Poszukiwania życia pozaziemskiego? Księżyc może być naszą tajną bronią

Instrumenty takie jak FAST wykorzystują anteny i odbiorniki radiowe do wykrywania fal radiowych ze źródeł znajdujących się w kosmosie. Mogą to być np. gwiazdy, galaktyki czy czarne dziury.

Radioteleskop FAST jest obecnie największym na świecie tego typu instrumentem

Radioteleskopy mogą być również wykorzystywane do wysyłania sygnałów, a nawet odbijania fal radiowych od obiektów tworzących Układ Słoneczny. Ma to na celu sprawdzenie, jakie informacji (i w jaki sposób( mogą się od nich odbijać.

Czytaj też: Nietypowy teleskop na Księżycu. Tworzyć go będą płynne „lustra”
Czytaj też: Jowisz i Europa w obiektywie teleskopu Hubble’a. Rzućcie okiem na nowe zdjęcia
Czytaj też: Największy europejski teleskop uwiecznił Słońce. Zobaczcie niesamowite zdjęcia

Badacze z całego świata będą więc mogli wykorzystywać FAST nie tylko do badania naszej kosmicznej okolicy, ale również poszukiwania egzoplanet. W oparciu o zebrane dane będą w stanie m.in. określić, czy dany obiekt znajduje się w tzw. strefie zamieszkiwalnej, czyli w odległości od gwiazdy, która umożliwia utrzymanie wody w stanie ciekłym.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News