WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Rewolucyjny materiał optyczny wytwarzają bakterie

Wygląda na to, że nowy materiał optyczny zrewolucjonizuje ochronę sprzętów pokroju dronów, czy kamer monitorujących przed atakami laserowymi. Za jego produkcje będą odpowiadać z kolei… bakterie. 

Czytaj też: Nowy gatunek wielorybów odkryty u wybrzeży Japonii

Obecnie wspomniane sprzęty nagrywające są wrażliwe na lasery, które mogą je wyłączyć lub nawet trwale uszkodzić. Taki problem jest znany, jako ograniczenie optyczne. Zespół na czele z Seamusem Curranem, profesorem fizyki z University of Houston poinformował, że materiał wytworzony przy użyciu nanorodków telluru (wytwarzanych przez naturalnie występujące bakterie) jest skutecznym nieliniowym materiałem optycznym, zdolnym do ochrony urządzeń elektronicznych przed wybuchami światła o wysokiej intensywności.

Naukowcy opisują ten materiał i jego działanie jako materiał mogący odmienić urządzenia optoelektroniczne i fotoniczne nowej generacji. Kluczem w nim jest fakt, że podczas gdy większość materiałów optycznych jest syntetyzowana chemicznie, dokonywanie tego przy użyciu biologicznego nanomateriału okazało się tańsze i mniej toksyczne.

Naukowcy zauważyli, że wykorzystanie bakterii do wytworzenia nanokryształów sugeruje przyjazną dla środowiska drogę syntezy, przy jednoczesnym generowaniu imponujących wyników. Jak piszą w opracowaniu naukowym:

Nieliniowe pomiary optyczne tego materiału ujawniają silną absorpcję nasycalną i nieliniowe wygaszanie optyczne indukowane przez rozpraszanie zagraniczne zakresów czasowych i długości fal. W obu przypadkach cząsteczki telluru wykazują lepszą nieliniowość optyczną w porównaniu z grafenem.

Czytaj też: Naukowcy obserwują pobieranie materii w kwazarach

Źródło: Phys