WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Robot wykonujący kolonoskopię – nowa broń w walce z nowotworami

System opracowany przez zespół badawczy z Leeds może okazać się kluczowy w rozpoznawaniu raka jelita. Robotyczne ramię napędzane sztuczną inteligencją może bowiem wykonywać mniej bolesne kolonoskopie.

W procesie kolonoskopii przez odbyt i okrężnicę przeprowadzana jest długa, cienka, zakończona aparatem fotograficznym sonda, służąca do poszukiwania i usuwania nieprawidłowości oraz pobierania próbek. Jak nietrudno sobie wyobrazić, takie badanie może być nieprzyjemne, a do jego przeprowadzenia potrzeba wykwalifikowanej kadry.

Czytaj też: Robot, który buduje domy? W Wielkiej Brytanii to możliwe

Czytaj też: To chodzi! Czyli pokaz możliwości robota Gundam w Japonii

Czytaj też: Zobaczcie, jak Japończycy wykorzystują roboty do zachowania dystansu społecznego

Robot może wykonać kolonoskopię lub przynajmniej wspomóc w tym ludzi

Oparty na SI system mógłby jednak wyręczyć lekarzy lub przynajmniej ich wspomóc. Autorzy sądzą, że lekarz lub pielęgniarka nadal powinni przebywać w pobliżu, aby podejmować kluczowe decyzje, ale niełatwe zadanie dot. wprowadzania sondy zostałoby przejęta przez robota. Zestaw korzysta z sondy endoskopowej, która jest mniejsza od powszechnie stosowanych. Zamiast człowieka, kontrolowaniem kolonoskopu zajmuje się robot ustawiający w odpowiedni sposób zewnętrzny magnes.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Naukowcy opracowali trzy różne poziomy wspomagania robota. Ocenili je, aby przekonać się, jak skuteczne jest każde z tych rozwiązań w kontekście wspierania niewyspecjalizowanego personelu. Badacze stwierdzili, że operatorzy mieli 58-procentową skuteczność przy sterowaniu ramieniem robota całkowicie samodzielnie. Wskaźnik ten wzrósł jednak do 96 procent przy użyciu tzw. „teleoperacji” i do 100 procent przy użyciu pół-automatycznego sterowania. Dalsze testy potwierdziły, że przeprowadzenie kolonoskopii jest znacznie łatwiejsze przy wsparciu ze strony SI.

Czytaj też: Ministerstwo Rozwoju planuje nową ulgę podatkową na robotyzację

Czytaj też: Roboty podbiją świat sportu? Ten ma szanse w curlingu