Reklama

Robot, który buduje domy? W Wielkiej Brytanii to możliwe

robot, maszyna

David Longbottom, który prowadzi firmę budowlaną wraz ze Stuartem Parkesem pochwalił się swoim niesamowitym robotem. Maszyna układa cegły, bloczki i łączy je zaprawą murarską, robiąc to zaskakująco szybko i precyzyjnie.

Budowa rozpoczęła się 28 września, a właściciele firmy oczekiwali, że uda się ją zakończyć w ciągu dwóch tygodni. W związku z pewnymi problemami proces musiał się jednak przedłużyć – potrwa tydzień dłużej. Longbottom twierdzi, że będzie to pierwszy w historii Wielkiej Brytanii dom wybudowany przez robota.

Robot buduje domy, choć potrzebuje ludzkiej pomocy

Maszyna jest kontrolowana za pomocą tabletu i używa zaawansowanego oprogramowania sterującego, które umożliwia odczytywanie cyfrowych planów architektonicznych. Do obsługi urządzenia potrzeba jednak dwóch pracowników, którzy dokładają robotowi i „podają” mu zaprawę. Ludzie wykonują także inne czynności, takie jak umieszczanie elementów zabezpieczających przed wilgocią.

Czytaj też: Petoi Bittle, czyli robotyczne zwierzątko domowej roboty

Czytaj też: Roboty podbiją świat sportu? Ten ma szanse w curlingu

Czytaj też: To chodzi! Czyli pokaz możliwości robota Gundam w Japonii

Robot jest zamontowany na swego rodzaju ramie o wysokości dziewięciu metrów. Dzięki temu wyeliminowano konieczność stosowania rusztowań, a dalsze usprawnienia mają obejmować m.in. zwiększenie samodzielności urządzenia. W efekcie budowa domów powinna stać się znacznie bardziej zautomatyzowana.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News