WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Roboty dziewięciu zespołów zmierzą się w Podziemnym Wyzwaniu DARPA

W ramach pierwszego Podziemnego Wyzwania DARPA (DARPA Subterranean Challenge) organizatorzy zaprosili dziewięć drużyn wraz z robotami do eksperymentalnej kopalni Edgar w Idaho Springs, aby sprawdzić, na co ich stać w teście STIX – SubT Integration Exercise.

Zespoły nie pochodzą jednak z pierwszych lepszych „łapanek” na uniwersytetach, bo każdy z nich zaprezentował już swoje systemy organizacji DARPA w ramach pewnego rodzaju wstępnego przesiewu chętnych do uczestnictwa w tym wydarzeniu. Ich roboty już udowodniły, że samodzielnie, czyli w trybie autonomicznym mogą sprostać poruszaniu się po trudnym terenie, lokalizując jednocześnie obiekty i reagując na polecenia operatorów, kiedy ich systemy oszaleją.

Jednak tym razem zespoły otrzymają okazję na przetestowanie swoich robotów w rzeczywistym systemie tunelowym. Jest to też test dla samej infrastruktury testowej DARPA, która będzie miejscem dla kolejnego wyzwania w sierpniu. Roboty, które podejmą się tego wyzwania, muszą zostać przystosowane do z góry narzuconych zasad, ale obecnie nie są one tajemnicą, bo zespoły udostępniły albo rzeczywiste nagrania ze swoich dzieł, albo ich wizualizacje:

Czeski zespół Robotika:

Zespół PLUTO z uniwersytety Pensylwanii:

Zespół MARBLE z Denver:

Brak materiałów

Zespół Explorer z uniwersytetu stanu Oregon:

Zespół CSIRO Data61 z Australii:

Zespół CRETISE z Neya Systems:

Zespół CRAS z Czech:

Zespół CoSTAR z Południowej Korei:

Zespół CERBERUS z uniwersytetu w Nevadzie: