Reklama
aplikuj.pl

Rodzi się coraz więcej bliźniąt. Co stoi za tym zjawiskiem?

genetyka

Od lat 80-tych XX wieku odsetek porodów, w których na świat przychodziły bliźnięta, wzrósł na całym świecie o ponad 30%. O ile w latach 1980-1985 średnia ciąż bliźniaczych wynosiła 9 na 1000 porodów, tak w okresie 2010-2015 wskaźnik ten wzrósł do 12.

Z kolei bezwzględna liczba ciąż bliźniaczych wzrosła w tym okresie o 42%. Na początku lat 80. takich ciąż było średnio 1,1 mln, natomiast od 2010 roku wynik wzrósł do 1,6 mln. Dla porównania, całkowita liczba narodzin na całym świecie wzrosła w tym samym czasie o zaledwie 8%.

Czytaj też: Hybryda szympansa z człowiekiem? Taki był plan radzieckiego naukowca
Czytaj też: Do którego z rodziców jesteśmy bardziej podobni genetycznie?

Jakie są przyczyny? Tych można wymienić kilka, poczynając od wzrostu średniej wieku kobiet zachodzących w ciąże. Im starsza jest potencjalna matka, tym bardziej prawdopodobne będzie wydanie na świat bliźniąt. Za zjawiskiem może także stać powszechność metody zapładniania in vitro, w przypadku której udowodniono zwiększenie szans na wystąpienie ciąż bliźniaczych.

Rodzi się coraz więcej bliźniąt, a naukowcy znają co najmniej 2 przyczyny tego zjawiska

Artykuł dostępny na łamach Human Reproduction sugeruje, iż autorzy badania wzięli pod uwagę dane obejmujące 165 krajów w latach 2010-2015 oraz 112, które zawierały informacje na temat narodzin bliźniąt zarówno w okresie 2010-2015 jak i 1980-1985. Naukowcy zaobserwowali średni wzrost wskaźnika ciąż bliźniaczych o 10% w przypadku 74 ze 112 krajów.

Co ciekawe, zjawisko dotyczy przede wszystkim bliźniąt dwujajowych, podczas gdy te jednojajowe nadal są stosunkowo rzadko spotykane i dotyczą średnio 4 porodów na 1000. Jeśli chodzi o lokalizację wzrostów, to największe odnotowano w Ameryce Północnej, gdzie wskaźniki wzrosły o 71%. W przypadku Europy wartość ta wyniosła 58%, a Oceanii – 46%.

Czytaj też: Ludzie wciąż ewoluują, a naukowcy znaleźli na to dowód
Czytaj też: Zatwierdzono genetycznie modyfikowane świnie. Do czego posłużą?

I choć Afryka od dłuższego czasu miała najwyższy wskaźnik ciąż bliźniaczych na świecie, wynoszący aż 17 na 1000 porodów, to w ciągu ostatnich 3 dekad nie odnotowano tam większych zmian. Naukowcy podkreślają, iż ryzyko komplikacji w przypadku ciąż bliźniaczych jest wyższe, dlatego trzeba na nie zwracać uwagę – szczególnie w krajach trzeciego świata, gdzie medycyna jest słabiej rozwinięta.