Reklama
aplikuj.pl

Rosja już po testach swojej kolejnej zabójczej broni

Rosja, Zircon, pocisk rosyjski, naddźwiękowy pocisk Rosji

Hipersoniczne pociski są zabójcze z wielu względów, więc nic dziwnego, że Rosja dąży do ich uzyskania w ramach testów Zircon (Cyrkon).

Jak podaje Popular Mechanics, Zircon jest przeznaczony do atakowania statków na morzu i celów na lądzie z prędkością do Mach 9, dając obronie przeciwrakietowej przeciwnika niewiele czasu na reakcję.

Z kolei według Naval News test odbył się na Morzu Barentsa w styczniu. Pocisk został wystrzelony z fregaty Marynarki Rosyjskiej Admirała Gorszkowa (zdjęcie poniżej) i uderzył w cel na lądzie.

Rosja, Zircon, pocisk rosyjski, naddźwiękowy pocisk Rosji

Nie był to jednak jedyny sprawdzian Zircon, ponieważ wcześniej przeprowadzono ponoć pięć testów jego kluczowych elementów, takich jak silnik, czy korpus pocisku. Styczniowy test był tym samym pierwszym kompletnym testem rzeczywistej broni hipersonicznej.

Został on pierwotnie ogłoszony przez TASS, rosyjskie państwowe medium, które wyjawiło też, że kolejny test jest przewidziany pod koniec tego roku z nowej łodzi podwodnej.

Zircon w ciągu kilku lat został zaprojektowany tak, aby wykorzystywać głównie swoją wysoką prędkość do penetrowania systemów obrony powietrznej wroga. Będzie mógł zostać uzbrojony w głowicę konwencjonalną lub nuklearną, a jego zasięg finalnie ma wynieść 1000 kilometrów.