Reklama
aplikuj.pl

Rosyjska szczepionka na koronawirusa zachwyca ceną i skutecznością

pandemia

Sputnik V, oparta na adenowirusie, jest skuteczna w ponad 90% i będzie kosztowała ok. 35 złotych za dawkę. To kolejna w ostatnich dniach opisana alternatywa w kontekście szczepień.

Szczepionka opracowana przez firmę AstraZeneca oraz naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego również jest oparta na zmodyfikowanym adenowirusie, a jej największymi zaletami jest niska cena oraz łatwość przechowywania. Niestety, w porównaniu do konkurencji, brytyjski wariant odstaje skutecznością, ponieważ jego efektywność wynosi od 60% do 90% i jest zależna od zastosowanej dawki.

Czytaj też: Poznaliśmy ceny szczepionek na koronawirusa
Czytaj też: Brytyjczycy za tydzień rozpoczną szczepienia na koronawirusa. Chcą też zmienić dawkę
Czytaj też: Jak przepływ powietrza wpływa na rozprzestrzenianie koronawirusa?

Sputnik V ma rzekomo skuteczność rzędu 91,4% i również powinna cechować się łatwym składowaniem. Do transportu i krótkotrwałego przechowywania wystarczy bowiem temperatura od 2 do 8 stopni Celsjusza. Dla porównania, produkt od Pfizera wymaga aż -70 stopni Celsjusza, a Moderny -20.

Rosyjska szczepionka na koronawirusa, zwana Sputnik V, ma 91,4% skuteczności

Pod względem ceny niekwestionowanym liderem wyścigu jest szczepionka z Oksfordu (ok. 10-15 złotych za dawkę), ale Rosjanie nie zostają daleko w tyle i mają oferować swój środek za ok. 35 złotych za dawkę. Warto również zauważyć, że – w odróżnieniu od Moderny i Pfizera, rosyjska oraz brytyjska szczepionka nie wykorzystuje tzw. technologii mRNA, lecz opiera się na zmodyfikowanych adenowirusach.

Czytaj też: Chińska szczepionka na koronawirusa trafiła do miliona osób. Jakie są wnioski?
Czytaj też: Koronawirus odporny na szczepionkę. Czy taki scenariusz jest możliwy?
Czytaj też: Dlaczego szczepionka na koronawirusa musi być przechowywana w niskiej temperaturze?

Kiedy taka szczepionka jest wstrzykiwana, osłabiony wirus dostarcza komórkom ludzkiego organizmu genów kojarzonych z SARS-CoV-2. Są one wykrywane przez system immunologiczny, który produkuje przeciwciała, zapewniające ochronę w kolejnych miesiącach a nawet latach.

W badaniach trzeciej fazy Sputnik V uczestniczyło rzekomo 18 794 osób. 14 095 poddano szczepieniu, a 4699 otrzymało placebo. Osiem zaszczepionych osób zakaziło się koronawirusem w ciągu czterech kolejnych tygodni – w grupie kontrolnej taki sam los dotyczył aż 31 osób.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News