Reklama
aplikuj.pl

Rzeczywistość rozszerzona ratuje życie. Tym razem podczas operacji kręgosłupa

medycyna

Technologie rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej mogą przysłużyć się nie w tylko w dziedzinach związanych z rozrywką. Dowodów na to dostarczają wydarzenia z Balgrist University Hospital, gdzie lekarze przeprowadzili holograficzną operację kręgosłupa.

Przed jej wykonaniem powstały dokładne obrazy tomograficzne mające na celu stworzenie trójwymiarowych modeli. Te zostały następnie nałożone w trakcie operacji, co pozwoliło lekarzom na bardzo szczegółowe zobrazowanie anatomii pacjenta.

Czytaj też: Facebook zapewni „percepcyjne supermoce” wykorzystując rozszerzoną rzeczywistość
Czytaj też: Google sięga po rozszerzoną rzeczywistość w walce z pandemią
Czytaj też: Na Allegro kupimy usługi medyczne. O co chodzi?

Bohater tej historii zmagał się ze zwyrodnieniem dolnego odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Powodowało to znaczne zwężenie kanału kręgowego i związane z tym zaburzenia. Operacja udała się, a pacjent był zadowolony z udziału w historycznym wydarzeniu.

Rzeczywistość rozszerzona została wykorzystana w taki sposób po raz pierwszy

Rzeczywistość rozszerzona poczyniła ogromne postępy w ostatnich latach. Umieszcza się ją również w samochodach, gdzie instrukcje zapewniane przez nawigację mają być wyświetlane bezpośrednio w polu widzenia kierowcy.

Czytaj też: 10 innowacji, które odmienią medycynę
Czytaj też: Sztuczna inteligencja w medycynie
Czytaj też: Smartwatche w służbie medycyny? Amerykanie testują niesamowity system

Poza tym, AR implementuje się również w kaskach pilotów myśliwców, co ma na celu usprawnienie ich działań. Medycyna jest więc jednym z wielu beneficjentów nowej technologii.