Reklama
aplikuj.pl

Misja Lucy odkryła satelitę planetoidy Eurybates

Zespół związany z misją Lucy zauważył, że asteroida Eurybates posiada małego satelitę. Eurybates jest obserwowana przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a, który wykonał jej zdjęcia we wrześniu 2018, grudniu 2019 i styczniu 2020.

Wystrzelona w październiku 2021 r. Lucy będzie pierwszą misją kosmiczną mającą na celu zbadanie asteroid trojańskich, populacji małych ciał krążących wokół Słońca. W związku ze spotkaniami z siedmioma różnymi asteroidami – jedną w głównym pasie asteroid i sześcioma w „trojanach”, Lucy będzie pierwszą misją kosmiczną w historii, która będzie badać tak wiele różnych miejsc na niezależnych orbitach wokół centralnej gwiazdy Układu Słonecznego.

Nowo odkryty satelita jest ponad 6000 razy mniejszy od Eurybates, co oznacza średnicę mniejszą niż 1 km. Eurybates została po raz pierwszy zaobserwowana za pośrednictwem Hubble’a podczas poszukiwania małych satelitów w 2018 roku, ale dopiero w listopadzie tego roku zaobserwowano występowanie ewentualnego satelity tej planetoidy.

Ze względu na orbity Ziemi i asteroidy Eurybates, a także na to, że Hubble nie może być skierowany w stronę Słońca, dalsze obserwacje będą możliwe dopiero w czerwcu. W międzyczasie zespół badawczy wykorzystuje aktualne dane obserwacyjne do badania orbity satelity krążącego wokół asteroidy, co pomoże naukowcom określić najlepszy czas na obserwację.

Asteroidy trojańskie są od miliardów lat uwięzione na orbitach związanych ze stabilnymi punktami Lagrange’a z powodu połączonych wpływów grawitacyjnych Słońca i Jowisza. Lucy będzie badać różnorodność tych resztek budulca gigantycznych planet i umożliwi nowe spojrzenie na pochodzenie naszej planety i Układu Słonecznego.