Niedawno Ministerstwo Kultury ogłosiło datę, kiedy polskie kina będą mogły znów otworzyć swoje placówki. Dzisiaj poznaliśmy dokładne wytyczne dotyczące funkcjonowania kin i tego, jak będą wyglądały seanse.
Czytaj też: Venom 2 – ekipa nie chce wracać jeszcze na plan
Od 6 czerwca właściciele kin będą mogli otworzyć swoje placówki. Wiemy już, że największe polskie sieci takie jak Cinema City, Multikino i Helios z pewnością nie ruszą w wyznaczonym przez rząd terminie, ale niektóre kina studyjne będą już otwarte. Dzisiaj Ministerstwo dokładnie powiedziało, jakie zasady bezpieczeństwa będą musiały być zachowane, a przestrzegać ich będą musieli zarówno właściciele i pracownicy, jak i widzowie.
- Przede wszystkim obowiązkowe będzie zakrywanie nosa i ust podczas oglądania filmu. W skrócie – trzeba mieć maseczkę i to nie w kieszeni, tylko poprawnie założoną na twarzy.
- Zajmując miejsce na sali musimy zachować dystans od innych widzów. Przynajmniej jedno miejsce musi być wolne. Tu jednak dopuszcza się kilka wyjątków. Osoby mieszkające w jednym gospodarstwie domowym mogą siedzieć razem, podobnie jak opiekun dziecka poniżej 13 roku życia i opiekun osoby niepełnosprawnej. Tak, to oznacza, że mieszkające razem pary mogą siedzieć obok siebie.
- Sala kinowa może być zapełniona tylko w 50% procentach, dzięki temu będzie można zachować dystans między sobą.
- Zaleca się podawanie danych kontaktowych podczas kupowania biletu, dzięki czemu w razie zachorowania któregoś z widzów będzie można szybko znaleźć osoby, które były razem z nią na sali kinowej.
- Pracownicy kin muszą nosić maseczki lub przyłbice, a także dezynfekować ręce. Na kasach biletowych powinna być zamontowana przegroda, która oddzieli kasjera od kupującego. Gdy pracownik kina będzie miał bezpośredni kontakt z klientem lub jego rzeczami powinien umyć lub zdezynfekować ręce.
- Ministerstwo zaleca kupowanie biletów online.
- Sale kinowe powinny być dokładnie wietrzone i wentylowane przed, w trakcie i po każdym dniu pracy.
- W kinach powinny być zamontowane bezdotykowe podajniki na ręczniki papierowe (suszarki nie są zalecane). W widocznym miejscu powinna być umieszczona instrukcja mycia rąk według GIS. Same toalety mają być sprzątane i dezynfekowane minimum raz na godzinę.
- Kina muszą zapewnić środki do mycia i dezynfekcji rąk, które będą znajdowały się zarówno w toaletach, jak i przy wejściach i wyjściach z kina.
Zarządzeń jest sporo i mamy nadzieję, że zarówno pracownicy jak kliencie będą ich przestrzegali. We Wrocławiu 6. czerwca otwarte będzie tylko Dolnośląskie Centrum Filmowe, ale wybiorę się na jeden z seansów i zdam Wam relację jak wygląda placówka pod względem bezpieczeństwa, a także jak zachowują się pracownicy i sami widzowie.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News