Analizując słowa, zdania i momenty ciszy podczas wypowiedzi, SI zauważała objawy samotności niemal tak samo dokładnie, jak oceniały to osoby objęte eksperymentem.
Oprogramowanie wykazało m.in., że samotni ludzie mają tendencję do dłuższych odpowiedzi na bezpośrednie pytania o samotność i wyrażają więcej smutku w swoich odpowiedziach. Jak przyznają autorzy projektu, skupiali się przede wszystkim na naturalnym przetwarzaniu języka – bezstronnej ocenie ilościowej w kwestii wyrażanych emocji, choć wykorzystano też standardowe narzędzia do pomiaru samotności.
Wygląda na to, że problem samotności oraz samobójstw staje się coraz poważniejszy. Dodatkowo potęguje go trwająca pandemia, która ogranicza kontakty międzyludzkie. Naukowcy odpowiedzialni za opisywane badanie skupili się na 80 osobach w wieku od 66 do 94 lat. W okresie od kwietnia do sierpnia 2019 roku zadawali ochotnikom 20 pytań z tzw. UCLA Loneliness Scale, która wykorzystuje czteropunktową skalę ocen. Rozmowy były nagrywane i spisywane, a wnioski z eksperymentu opisano na łamach American Journal of Geriatric Psychiatry.
Czytaj też: Sztuczna inteligencja sprawdziła co polski Internet myśli o sieci 5G
Następnie zebrane materiały były analizowane przy użyciu narzędzi do przetwarzania języka naturalnego, w tym oprogramowania WNLU firmy IBM. Miało to na celu ilościowe określenie uczuć i wyrażanych emocji. W ten sposób SI była w stanie przewidzieć samotność z 94-procentową dokładnością. Badanie wykazało również różnice pomiędzy mężczyznami i kobietami. Ta druga grupa miała większą tendencję do przyznawania się do samotności podczas wywiadów.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News