Reklama
aplikuj.pl

Sieci bezprzewodowe mogą ułatwić robotom nawigację, rozwiązując problem braku GPS

Sieci bezprzewodowe mogą ułatwić robotom nawigację, Sieci bezprzewodowe, nawigacja robotów

Zapewne zdajecie sobie sprawę, że wykorzystanie GPS do lokalizacji robotów w zamkniętych pomieszczeniach jest niemożliwe. Teoretycznie nie jest to aż tak wielkim problemem z racji powszechnych czujników, ale precyzja poruszania się w przypadku niemyślących i opartych na algorytmach sprzętach musi być możliwie idealna i to właśnie na całe szczęście są w stanie zapewnić sieci bezprzewodowe. Przynajmniej zdaniem naukowców.

Dla robota w pomieszczeniu sieci bezprzewodowe mogą stanowić coś w rodzaju lokalnego GPSa

Na University of California w San Diego zespół naukowców wpadł na rozwiązanie wielkiego problemu z systemami nawigacji w robotach poruszających się w budynkach. W tym środowisku muszą one wykorzystywać przede wszystkim swoje własne czujniki i aparaty lub z góry zaplanowane ścieżki zamiast np. GPS, ale najwyraźniej w każdym budynku można zaaranżować coś w rodzaju „lokalnego GPSa” z wykorzystaniem istniejących sieci bezprzewodowych.

Naukowcy wpadli na pomysł wykorzystania punktów dostępu do sieci Wi-Fi w budynkach w roli „lokalizatora”. Robot komunikuje się z wszystkimi nadajnikami za pomocą własnego modułu łączności, najpierw wysyłając, a następnie odbierając charakterystyczne dla każdego punktu dostępowego sygnały, które są nadawane pod określonym kątem i z określonej odległości.

Czytaj też: Test Pulsar Xlite V2 Wireless. Prosta mysz stała się jeszcze lepsza

Oceniając to, jak zmienia się kąt i odległość sygnału z każdego punktu w miarę poruszania się robota, komputer pokładowy jest w stanie określić, gdzie aktualnie znajduje się robot w odniesieniu do wszystkich punktów dostępowych. To coś na zasadzie triangulacji położenia, którą oczywiście w dalszym ciągu może wspomagać zespół czujników w myśl np. omijania przeszkód.

Testy potwierdziły skuteczność tego systemu, który zostanie zaprezentowany w tym tygodniu na 2022 Międzynarodowej Konferencji Robotyki i Automatyki (ICRA) w Filadelfii.