Problemy psychiczne związane z pandemicznymi obostrzeniami dotykają wszystkich, ale nowe badania sugerują, że ich wpływ jest szczególnie dotkliwy dla osób wchodzących w dorosłość.
Z czego to wynika? Głównym powodem jest fakt, iż młodzi ludzie są na początku swojej kariery zawodowej lub ich pozycja na rynku pracy jest niepewna. To właśnie oni idą na „odstrzał” kiedy konieczne stają się cięcia związane z kryzysem gospodarczym występującym na skutek pandemii.
Czytaj też: Koronawirus odporny na szczepionkę. Czy taki scenariusz jest możliwy?
Czytaj też: Dlaczego szczepionka na koronawirusa musi być przechowywana w niskiej temperaturze?
Czytaj też: Niska śmiertelność koronawirusa wśród dzieci może być zawdzięczana tej szczepionce
Z analiz wynika, że w maju 2020 r. 25% osób w wieku od 16 do 24 lat i mieszkających na terenie Stanów Zjednoczonych było bezrobotnych. Dokładne informacje na ten temat opublikowano na łamach Journal of Adolescent Health.
Artykuł sugeruje, że naukowcy skupili się również na grupie niemal 5 tysięcy osób, które zostały poddane badaniom obejmującym końcówkę czerwca. W gronie ochotników znaleźli się ludzie w wieku od 18 do 26 lat. Autorzy analiz doszli do wniosku, iż 59% z uczestników osobiście doświadczyło utraty pracy w związku z pandemią lub dotyczyło to któregoś z członków ich rodzin.
Skutki pandemii dotykają młodych osób, które źle znoszą obecną sytuację
Spytani o objawy lęku lub depresji, respondenci w znaczącej większości (75%) odpowiedzieli, że odczuwali zdenerwowanie. 68% z nich nie było w stanie się uspokoić, 67% nie interesowało się przyjemnościami życia codziennego, a 64% stwierdziło, że odczuwa przygnębienie.
Czytaj też: Brytyjczycy za tydzień rozpoczną szczepienia na koronawirusa. Chcą też zmienić dawkę
Czytaj też: Jak przepływ powietrza wpływa na rozprzestrzenianie koronawirusa?
Czytaj też: Chińska szczepionka na koronawirusa trafiła do miliona osób. Jakie są wnioski?
Z kolei badanie opisane na łamach Journal of Psychoactive Drugs pozwala sądzić, że 80% wchodzących w dorosłość osób doświadczyło objawów depresji – tyle samo uciekało się do alkoholu, a 30% go nadużywało. Badanie wykazało też, że 22% uczestników przyznało się do zażywania narkotyków a 7% – do ich nadużywania.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News