Reklama
aplikuj.pl

Robot ukryty w materiale, czyli nowy wynalazek naukowców

Szereg naukowców połączył siły, aby stworzyć inteligentny, „zrobotyzowany” materiał, który działałby bez potrzeby stosowania wielkich zewnętrznych sprzętów.

Zrobotyzowane tekstylia nie są bowiem niczym nowym, ale zwykle ich nieodzownym elementem są maszyny. To one odpowiadają za modulowanie je poprzez manipulację ciśnieniem, aby mogły się poruszać lub zmieniać kształt. To z kolei ogranicza ich potencjalne zastosowania, dlatego celem naukowców było stworzenie miękkiego robota w materiale, który mógłby pracować samodzielnie.

Mowa dokładnie o zespołach złożonych z badaczy z Harvard’s Wyss Institute for Biologically Inspirated Engineering, John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences i Department of Chemistry and Chemical Biology. Wspólnym wysiłkiem udało im się zaprojektować tkaninę o nazwie Smart Thermally Actuating Textiles (STATs), która składa się z ciasno zamkniętych torebek zawierających płyn znany jako Novec 7000.

Po podgrzaniu płyn ten paruje, a jego objętość powiększa się nawet 100-krotnie, co zmienia sam kształt tkaniny. Wystarczy ją jednak schłodzić, aby ta skropliła się z powrotem do cieczy i powróciła do pierwotnego kształtu (via Engadget).

Naukowcy wpadli na pomysł wymiany zewnętrznego sprzętu na elektroprzewodzące posrebrzane nici wszyte do materiału. Nici te służą jako element grzewczy i czujnikowy inteligentnej tkaniny, umożliwiając zmiany temperatury i ciśnienia, a więc czynników potrzebnych do przełączania stanu płynu Novec 7000.

Czytaj też: Wiemy, dlaczego zachody słońca na innych planetach wyglądają inaczej

Twórcy tej „zrobotyzowanej tkaniny” twierdzą, że mogą wytwarzać tego typu materiał o dowolnym kształcie, co zapewnia mu ponoć wiele zastosowań. Może być wykorzystany m.in. w mechanoterapeutycznych elementach ubrań, które przykładowo mogą wywierać nacisk na urazy i przyspieszać naprawę tkanek.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News