WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Snapdragon 875 już zjeżdża z taśmy produkcyjnej

Snapdragon 875 już zjeżdża z taśmy produkcyjnej

Najmocniejszy układ napędzający urządzenia mobilne – Qualcomm Snapdragon 875 trafił już do masowej produkcji. To właśnie on będzie motorem napędowym flagowych smartfonów w 2021 roku.

Najmocniejszy Snapdragon trafił do produkcji

Jak informują azjatyckie media, TSMC już ruszył z produkcją układów Snapdragon 875. Produkcja odbywa się w 5 nm procesie technologicznym. Co powinno mieć przełożenie na większą wydajność oraz zmniejszenie apetytu na prąd. Produkcja rusza wcześnie, bo na oficjalną premierę układu poczekamy do końcówki 2020 roku.

Czytaj też: Oto Samsung Galaxy Note20 Ultra. Kto ukradł ramki?

Snapdragon 875 – specyfikacja

W przeciwieństwie do Snapdragona 865, model 875 powinien mieć zintegrowany modem sieci 5G – Qualcomm X60. Warto zaznaczyć, że sam modem zobaczymy już we wrześniu w nowych iPhone’ach 12.

Snapdragon 875 zaoferuje nowy układ rdzeni procesora – 1+3+4. Gdzie 1 to najnowszy rdzeń Cortex-X1, który jest podkręconym rdzeniem A77 ze Snapdragona 865. Mało prawdopodobne jest, aby Cortex-X1 był w przyszłości wykorzystywany wielordzeniowo. Dotychczasowe informacje mówią, że jest na tyle prądożerny, że użycie kilku takich rdzeni byłoby zabójcze dla akumulatora. Ma to jednak swoje przełożenie na wydajność, bo Cortex-X1 jest wydajniejszy od rdzeni Cortex-A77 o 30%.

Cyfra 3 oznacza rdzenie Cortx-A78, również nowość w układach Qualcoommu. Te z kolei są rozwinięciem rdzeni A77 i przy wyższej wydajności mają konsumować 50% mniej energii. Pozostałe cztery rdzenie pozostają tajemnicą, ale to zapewne oszczędne rdzenie Cortex-A5x.

Niewiele wiemy na temat nowego układu graficznego Adreno 660. To oznacza, że nie powinniśmy się spodziewać rewolucji w tej dziedzinie, poza poprawą wydajności. Gdyby zastosowano zupełnie nową architekturę układu graficznego, moglibyśmy się spodziewać w nazwie cyfry 7 na początku.

TSMC wcześnie zaczyna produkcję, bo ma co robić

TSMC, obok Snapdragona 875, zajmuje się obecnie produkcją innych układów w 5nm procesie technologicznym. Mowa tutaj o Apple A14 Bionic oraz flagowych układach graficznych AMD.

To zapewne z tego powodu fabryki ruszyły z produkcją Snapdragona 875 już teraz. W pierwszych smartfonach zobaczymy go dopiero w 2021 roku. Ciekawe, czy tradycyjnie już, pierwszym z nich będzie flagowy Samsung. Tym razem model z rodziny Galaxy S30.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News