Reklama
aplikuj.pl

Sputnik V odrzucona przez Szwajcarów. Co spowodowało taką decyzję?

koronawirus

Rosyjski ambasador w Szwajcarii przyznał lokalnym mediom, że Rosjanie oferowali Szwajcarom dostęp do Sputnik V, jednak władze nie skorzystały z oferty.

Siergiej Garmonin dodał, że zwrócił się do FOPH dwukrotnie – 17 sierpnia i 22 grudnia ubiegłego roku. Przedstawił dane, z których wynikało, że rosyjska szczepionka ma ponad 90-procentową skuteczność, jej cena wynosi ok. 10 dolarów za dawkę, a temperatura, w której powinien być przechowywany środek, to od 2 do 8 stopni Celsjusza.

Czytaj też: Jak rozumieć skuteczność szczepionek na koronawirusa?
Czytaj też: Producent szczepionki na koronawirusa twierdzi, że być może konieczne będą coroczne szczepienia
Czytaj też: Ci naukowcy nie sądzą, by mutacje koronawirusa stanowiły większe zagrożenie

Agencja autoryzacji leków, Swissmedic, podważyła słowa Garmonina, twierdząc, że Rosja nigdy nie zwróciła się do Szwajcarii o autoryzację. Eksperci krytykują szwajcarską niechęć do rosyjskiej szczepionki, ponieważ władze wybrały „zachodnie” alternatywy: produkty od firm Pfizer/BioNtech, Moderna, AstraZeneca, Curevac i Novavax.

Sputnik V to rosyjska szczepionka, którą pozytywnie oceniają naukowcy z całego świata

Z badań opisanych na łamach prestiżowego Lancet wynika, że Sputnik V ma skuteczność przekraczającą 90%, podobną do tej oferowanej przez Pfizera i Modernę. Szwajcarskie władze twierdzą jednak, iż szczepionki oparte na RNA wydają się bardziej skuteczne przeciwko kolejnym szczepom SARS-CoV-2. Ich zdaniem nie ma takiej pewności w przypadku Sputnik V, która wykorzystuje adenowirusy.