WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Producent szczepionki na koronawirusa twierdzi, że być może konieczne będą coroczne szczepienia

Producent szczepionki na koronawirusa twierdzi, że być może konieczne będą coroczne szczepienia

Przedstawiciel firmy Johnson & Johnson powiedział, że być może pojawi się konieczność corocznego szczepienia na koronawirusa. Co gorsza, kolejne mutacje mogłyby utrudniać walkę z SARS-CoV-2.

Alex Gorsky dodał iż, każda mutacja koronawirusa wywołującego COVID-19 może mieć wpływ na jego zdolność do zwalczania przeciwciał. Może nawet wykształcić mechanizmy, które ochronią go nie tylko przed lekami stosowanymi u zakażonych, lecz nawet przed szczepionkami.

Czytaj też: Dlaczego druga dawka szczepionki na koronawirusa częściej wywołuje skutki uboczne?
Czytaj też: Ognisko zakażeń koronawirusem w domu opieki. Jego pensjonariusze byli szczepieni
Czytaj też: 97% zgonów na COVID-19 powiązanych z nieszczepionymi. Optymistyczne dane z Izraela

J&J złożyła już wnioski do agencji ds. leków w kilku krajach, na mocy których firma miałaby uzyskać zgodę na wykorzystywanie jej szczepionki. Środek ten wyróżnia się na tle konkurencji m.in. ze względu na fakt, że można go podawać w ramach jednej dawki.

Niemal wszystkie szczepionki na koronawirusa są podawane w dwóch dawkach, ale nie ta od J&J

Co ciekawe, naukowcy związani z Johnson & Johnson pracują też nad stworzeniem dwudawkowej szczepionki. Dane na temat jej skuteczności miałyby być dostępne w drugiej połowie 2021 roku. Oczywiście pojawia się pytanie: po co nam środek podawany w dwóch dawkach zamiast jednej? Tego niestety nie wiemy – być może chodzi o zwiększenie skuteczności.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News