Nie zgadniecie, ilu użytkowników ma Starlink

5g z satelity

Firma SpaceX ogłosiła, że stworzona przez nią sieć Starlink, umożliwiająca dostarczanie internetu, ma już ponad 10 000 użytkowników na całym świecie.

Przedsiębiorstwo założone przez Elona Muska rozpoczęło testowanie sieci Starlink w październiku ubiegłego roku. Usługa kosztuje miesięcznie 99 dolarów, a więc ponad 300 złotych. Z kolei dodatkowa, jednorazowa opłata w cenie 499 dolarów obejmuje tzw. Starlink Kit, który zawiera terminal i router umożliwiający łączenie się z satelitami.

Czytaj też: SpaceX chce otoczyć Marsa Starlinkami. W jakim celu?
Czytaj też: Amazon chce zapewniać dostęp do Internetu z kosmosu. Tak jak SpaceX satelitami Starlink
Czytaj też: Wśród ostatnich satelitów Starlink SpaceX znalazła się jedna wyjątkowa

Jak na razie usługa jest dostępna w dość ograniczonej liczbie krajów, ponieważ obejmuje północną część Stanów Zjednoczonych, Kanadę oraz Wielką Brytanię. Konstelacje złożone z niewielkich satelitów, zwanych Starlinkami, liczą już ok. tysiąca takich obiektów, a kolejne mają trafić na orbitę do 2024 roku.

Starlink zapewnia już dostęp do internetu ok. 10 tysiącom osób, a usługa istnieje dopiero od kilku miesięcy

SpaceX chwali się faktem, że usługa oferowana przez tę firmę zapewnia wysoką przepustowość nawet dla indywidualnych użytkowników, a opóźnienia nie przekraczają zazwyczaj 31 milisekund. W samych Stanach Zjednoczonych zainteresowanie korzystaniem z sieci wyraziło niemal 700 tysięcy osób.