Reklama
aplikuj.pl

Steam Deck uruchamia gry w 4K, gdy podepniemy do niego kartę graficzną

steam deck

Steam Deck to urządzenie bardzo otwarte. Nie jest to technologia skrywające swoje tajemnice i sprzęt można łatwo przerabiać, dostosowując go do swoich potrzeb. Co gdy naszą potrzebą jest granie w 4K? Żaden problem.

Steam Deck z Windowsem 11

Jakiś czas temu Valve poprawiło działanie systemu Windows na Steam Decku. Tak, na tym sprzęcie można bez problemu instalować, co się chce. Producent Wam tego nie zabrania. Niedawno pojawiły się sterowniki dla ostatniego systemu Microsoftu, które poprawiają jego działanie i umożliwiają dalszą zabawę z modyfikowaniem sprzętu. Valve jednak ostrzega o kilku problemach:

  • Obecnie możecie wykonać tylko pełną instalację systemu Windows. Mimo że Steam Deck w pełni obsługuje podwójny rozruch, to instalator SteamOS oferujący kreator podwójnego rozruchu nie jest jeszcze gotowy.
  • Na razie możecie też zainstalować tylko Windows 10. Windows 11 wymaga nowego BIOS-u (obsługującego fTPM), nad którym prace jeszcze trwają i który zostanie wydany wkrótce.
  • Oferowane sterowniki obejmują GPU, Wi-Fi i Bluetooth. Sterowniki dźwięku są wciąż dopracowywane wraz z AMD i innymi stronami, ale wciąż będziecie w stanie korzystać z dźwięku poprzez Bluetooth lub USB-C, jeśli zechcecie korzystać z systemu Windows na Decku.

Czytaj też: Diablo 3 na Xbox Series X w końcu nie jest popsute

Jeśli szukacie odpowiednich plików, znajdziecie je tutaj:

  • Sterownik GPU – pobierzcie stąd i uruchomcie setup.exe, aby zainstalować.
  • Sterownik Wi-Fi – pobierzcie stąd i uruchomcie install.bat, aby zainstalować.
  • Sterownik Bluetooth – pobierzcie stąd i uruchomcie installdriver.cmd, aby zainstalować.
  • Sterownik czytnika kart SD – pobierzcie stąd i uruchomcie setup.exe, aby zainstalować.

Karta graficzna i Steam Deck

Niektórzy wykorzystali już wsparcie dla Windows 11 i sprawili, że działają podłączane zewnętrznie karty graficzne! Co prawda włączają się tylko te od AMD, a NVIDII nie chcą działać, ale jest to fakt – GPU podpięte do Steam Decka działa. Jak sprawuje się RX 6900XT i sprzęt Valve?

Czytaj też: Pisarka Tomb Raider chce by kolejna Lara miała mniejszy kompleks ojca

Sprawdzili to prowadzący kanał ETA PRIME, którzy przetestowali na Steam Decku rozgrywkę w Wiedźmin 3 Dziki Gon, Cyberpunk 2077, GTA 5, Elden Ring i God of War. Wyniki? Wiedźmin 3 działa w ustawieniach graficznych ultra w rozdzielczości 4K! GTA 5 w bardzo wysokich ustawieniach również radzi sobie w 4K. Bardziej wymagający Cyberpunk potrzebuje zejść z rozdzielczością do 1080p, ale rozgrywka dalej jest możliwa. Fatalnie zoptymalizowany Elden Ring to maksymalne detale i rozdzielczość 1080p, ale klatki na sekundę są bardzo nieregularne.