Valve podsumowuje pierwszy miesiąc życia Steam Deck. Trzeba przyznać, że firma robi bardzo dobrą robotę i aż chciałoby się takie tempo tworzenia Half-Life 3.
Steam Deck – udało się?
Valve umożliwiło kiedyś robienie swoich zestawów komputerowych opartych o Linuksa. Steam Machine upadło przez to, że ceny tych zestawów były skandalicznie wysokie. Valve zrobiło też swojego pada – nie przyjął się. Twórcy Steam stworzyli headset VR Valve Index, który do dziś dobrze radzi sobie na rynku, ale Meta Quest 2 przyćmił wszystko. Czy Steam Deck w końcu będzie tym urządzeniem, które sprawi, że innowacyjne podejście growego giganta przyjmie się na rynku? Są na to szanse.
Czytaj też: Polski dubbing zamiast rosyjskiego w Stalker 2. Czy petycja graczy coś zmieni?
Zaledwie miesiąc temu zaczęliśmy wysyłać Steam Decki i z zachwytem przyglądaliśmy się im w rękach graczy. Jedną z najlepszych rzeczy z tym związanych jest (w końcu!) możliwość usłyszenia od was o doświadczeniach płynących z korzystania ze Steam Decka. Ten pierwszy miesiąc dał nam szansę na rozpoczęcie gromadzenia waszych opinii, a my w tym czasie kontynuujemy naszą pracę w kierunku ulepszenia Steam Decka w nadchodzących miesiącach i latach.
Co dalej ze Steam Deck?
Jakie są najbliższe plany Valve? Firma informuje, że w ciągu zaledwie miesiąca przekroczono kamień milowy, osiągając wynik 2000 gier posiadających status zweryfikowanych lub grywalnych na Decku. Twórcy dalej będą przedzierać się przez katalog Steam i nie mogą się doczekać, by podzielić się z nami kolejnym ważnym kamieniem milowym.
Czytaj też: Remake Max Payne 1+2 powstaje! Dobra informacja po wpadce z GTA!
Valve działa też przy wsparciu dla systemów anti-cheat, które mogą nie chcieć działać na Protonie. Priorytetem Valve jest zapewnienie obsługi tak wielu gier na Steam, jak to tylko możliwe, włączając w to gry korzystające z technologii zapobiegających oszustwom. Dzięki wspólnemu wysiłkowi twórców, dostawców usług i współtwórców Protona udało się im poczynić znaczne postępy w udostępnieniu tych gier społeczności Steam Decka. Dwie największe usługi anti-cheat, BattlEye oraz Easy Anti-Cheat mają teraz zoptymalizowane ścieżki dla twórców, którzy decydują się na włączenie obsługi Protona i Steam Decka. Elden Ring i Apex Legends to dwa przykłady gier, które jak do tej pory korzystają z tej opcji.
Autorzy Decka ściśle współpracowali z Microsoftem, by móc zaoferować usługę Xbox Cloud Gaming użytkownikom Steam Decka poprzez przeglądarkę Microsoft Edge, a członkowie społeczności wnieśli swój wkład w Edge Flatpak, który sprawił, że jest to możliwe na Steam Decku. Aby umożliwić wprowadzanie danych do Edge (przeglądarki opartej o Chromium), podjęto współpracę z zespołem Google Chrome, dodając wbudowaną obsługę kontrolera Decka, by mógł być wykrywany bezpośrednio przez strony internetowe.