Reklama
aplikuj.pl

Super przeciwciała na koronawirusa mogą zakończyć pandemię. Co o nich wiemy?

pandemia

Kiedy nasz organizm wchodzi w kontakt z nieznanym wcześniej patogenem, takim jak SARS-CoV-2, układ odpornościowy rozwija przeciwciała, które mogą zneutralizować jego białko kolczaste.

Przy zakażeniu koronawirusem powstają również limfocyty B i T, a więc przeciwciała nie są jedyną linią obrony. Naukowcy, poszukujący sposobów na walkę z pandemią, tworzą m.in. przeciwciała monoklonalne oraz szczepionki.

Czytaj też: COVID-19 gorszy niż palenie. Poznaliśmy wyniki badania dot. płuc
Czytaj też: Indie rozpoczynają masowe szczepienia na koronawirusa. Ile osób obejmą?
Czytaj też: Facebook posiada SI, która przewidzi, czy stan chorego na COVID-19 się pogorszy

Oczywiście nie wszyscy pacjenci wytwarzają tę samą reakcję immunologiczną na wirusa, dlatego u niektórych możliwe są reinfekcje, a przebieg COVID-19 może się różnicy w zależności od osoby. Nowe badania sugerują, iż istnieje niewielka grupa ludzi, u których powstają tzw. super przeciwciała na koronawirusa.

Super przeciwciała na koronawirusa występują średnio u 5% osób

Są one niezwykle „skoncentrowane”, ponieważ zachowują swoje właściwości ochronne nawet przy 10 000-krotnym rozcieńczeniu. Co więcej, mogą przetrwać we krwi przez wiele miesięcy po przejściu pierwszej infekcji. Jeśli badaczom uda się wykorzystać takie przeciwciała w leczeniu, mogłoby to doprowadzić do zakończenia pandemii.

Czytaj też: Zakażenie po szczepieniu na koronawirusa? Japończycy rozpoczną badania
Czytaj też: Wyciekły dokumenty na temat szczepionki na COVID-19. Atak na EMA
Czytaj też: Indonezja szczepi na koronawirusa zupełnie inaczej niż reszta świata

John Hollis, który na początku marca ubiegłego roku przyleciał do Europy ze Stanów Zjednoczonych, wrócił za ocean z objawami typowymi dla przeziębienia. Objawy szybko jednak zniknęły, choć osoba z jego otoczenia zachorowała na COVID-19. 54-letni Hollis również obawiał się zakażenia, ale okazało się, że jest już uodporniony. Poddany badaniom, mężczyzna regularnie jest testowany pod kątem obecności przeciwciał. Po 9 miesiącach od infekcji, w jego organizmie nadal znajduje się ok. 90% pierwotnie wytworzonych przeciwciał.