Reklama
aplikuj.pl

Zakażenie po szczepieniu na koronawirusa? Japończycy rozpoczną badania

Japonia planuje zebrać dane dotyczące osób, które zakaziły się SARS-CoV-2, nawet po otrzymaniu szczepionki. W ten sposób tamtejsi badacze chcą ocenić, na ile skuteczne są te środki i jak wpływają na rozprzestrzenianie koronawirusa.

Szczepienia na terenie Kraju kwitnącej wiśni rozpoczną się prawdopodobnie w lutym. Japońskie ministerstwo zdrowia stworzy system zbierania danych nt. osób, które uległy zakażeniu po tym, jak podano im szczepionkę. Informacje będą musieli zbierać i udostępniać lekarze.

Czytaj też: Indonezja szczepi na koronawirusa zupełnie inaczej niż reszta świata
Czytaj też: Pfizer ogranicza produkcję szczepionek. Co z dostawami?
Czytaj też: COVID-19 gorszy niż palenie. Poznaliśmy wyniki badania dot. płuc

Taki system umożliwi władzom zapoznanie się z dokumentacją dotyczącą szczepień mających chronić przed COVID-19 Skatalogowane informacje dotyczącego np. tego, jaka szczepionka została podana czy też jakie było jej dawkowanie.

Zakażenie po szczepieniu na COVID-19 jest możliwe, ale nie wiemy, jak częste

Skuteczność szczepionki jest mierzona po dopuszczeniu jej do stosowania na całym przekroju populacji. W czasie badań klinicznych próbka badawcza jest dość ograniczona, przez co istnieje ryzyko niewłaściwej oceny efektywności danego środka. Zazwyczaj faktyczny, ostateczny wynik jest niższy od uzyskanego w czasie badań klinicznych.