WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Supermasywna czarna dziura uwięziła 6 galaktyk. Tak powstała „pajęcza sieć”

Astronomowie zaobserwowali sześć galaktyk „uwięzionych” wkrótce po Wielkim Wybuchu przez supermasywną czarną dziurę. Wyniki badań w tej sprawie zostały opisane na łamach Astronomy & Astrophysics.

Naukowcy sądzą, że czarne dziury, które powstały na początku istnienia wszechświata, narodziły się za sprawą wymierania pierwszych gwiazd. Zagadkowa była jednak kwestia związana z tym, jak tego typu obiekty przybierają swoje ogromne rozmiary.

W tym przypadku supermasywna czarna dziura, wokół której krąży sześć galaktyk, powstała mniej niż miliard lat po Wielkim Wybuchu. Jej masa jest miliard razy większa niż masa Słońca, a do jej zaobserwowania doprowadziły instrumenty Europejskiego Obserwatorium Południowego. Lepsze zrozumienie pochodzenia i ewolucji takich obiektów powinno wyjaśnić, jak powstała centralna czarna dziura Drogi Mlecznej, czyli Sagittarius A*.

Czytaj też: Galaktyka zaskoczyła astronomów. Jest jasna niczym kwazar

Swego rodzaju pajęcza sieć utworzona przez galaktyki otaczające tę strukturę jest nawet 300 razy większa od Drogi Mlecznej. Zdaniem astrofizyków, w jej powstaniu kluczową rolę mogła odgrywać ciemna materia. Co ciekawe, niedawno badacze kosmosu natrafili na inny niezwykły obiekt, GW190521, który powstał na skutek zderzenia dwóch mniejszych czarnych dziur.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News