Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy na nowo oszacowali szanse na znalezienie planet podobnych do Ziemi

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sheffield wykazały, że szanse na znalezienie planet podobnych do Ziemi we wczesnej fazie ich powstawania są znacznie większe niż wcześniej sądzono. Wyniki analiz zostały opublikowane na łamach The Astrophysical Journal.

Astronomowie skupiali się na gromadach młodych gwiazd wchodzących w skład Drogi Mlecznej. Ich celem było przekonanie się czy gromady te są zgodne z teoriami oraz wcześniejszymi obserwacjami w innych regionach tworzących gwiazdy. Autorzy badania chcieli też zbadać, czy populacje gwiazd w tych gromadach mają wpływ na prawdopodobieństwo znalezienia planet podobnych do Ziemi.

Naukowcy doszli do wniosku, że w objętych badaniami gromadach istnieje więcej gwiazd takich jak Słońce niż można by się spodziewać. To z kolei zwiększa szanse na znalezienie planet podobnych do Ziemi na wczesnych etapach ich istnienia. Wtedy też ich powierzchnie nagrzewają się tak bardzo, że stają się roztopioną skałą.

Czytaj też: Sprawdźcie, co wiemy na temat planety krążącej wokół pobliskiej gwiazdy

Zebrane w ramach tych działań dane umożliwią zrozumienie, czy tworzenie się gwiazd jest powszechne i uniwersalne. Tego typu obserwacje są również ważnym źródłem informacji na temat tego, jak powstają skaliste, zamieszkiwalne planety, takie jak Ziemia. Zespół badawczy ma nadzieję na wykorzystanie symulacji komputerowych do wyjaśnienia pochodzenia tych młodych gromad gwiazd.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News