WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Szczegóły repertuaru 11. Festiwalu Kamera Akcja

Szczegóły repertuaru 11. Festiwalu Kamera Akcja

Złoty Niedźwiedź Berlinale 2020 i najbardziej przerażający film w historii festiwalu w Wenecji. Tytuły przedpremierowe i niedostępne w polskiej dystrybucji. Warsztaty z łódzkimi ekspertami czy sekcja Cinematic VR w ramach projektu Akcja Edukacja – oto szczegóły repertuaru 11. Festiwalu Kamera Akcja. Znany jest też już pełny program oraz goście pierwszego w Polsce wydarzenia branżowego o serialach – Serio Pro.

Filmowy kolaż emocji

Program Festiwalu Kamera Akcja to co roku okazja do obejrzenia filmowych hitów nagradzanych podczas najważniejszych festiwali, m.in. w Wenecji czy Berlinie. Podczas najbliższej edycji wyjątkowe tytuły będą czekać na widzów nie tylko na kinowym ekranie, ale i na festiwalowej platformie VOD.

Przemek Glajzner, dyrektor Festiwalu Kamera Akcja mówi:

Staramy się nie zawodzić naszych fanów i jak zwykle przygotowaliśmy wiele pokazów przedpremierowych oraz tytułów niedostępnych w polskiej dystrybucji. Na FKA zobaczyć będzie można chociażby nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem w Berlinie film Mohammada Rasoulofa „Zło nie istnieje”, a także okrzyknięty najbardziej przerażającym filmem festiwalu w Wenecji „The „Nightingale” Jennifer Kent ze zdjęciami Radka Ładczuka.

W programie znalazł się także m.in. obraz Vadima Perelmana „Persian Lessons”, który był hitem tegorocznego Berlinale, a do kin trafi dopiero w grudniu. W ramach sekcji “Krytyczne premiery” będzie można również zobaczyć „Sole”, debiut fabularny Carla Sironiego, którego współproducentem jest łódzkie studio Lava Films. Z Wenecji przyjedzie na FKA francuski film „Tylko zwierzęta nie błądzą” Dominika Molla, który rywalizował w festiwalowym konkursie Giornate degli Autori z „Bożym Ciałem” Jana Komasy. W programie również najnowsza produkcja wielokrotnie nagradzanego za „Cichą noc” Piotra Domalewskiego. „Jak najdalej stąd” to mieszanka współczesnego kina moralnego niepokoju oraz filmu drogi. 


11. FKA: „Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego, sekcja Krytyczne premiery

Trwa sprzedaż karnetów festiwalowych, zarówno w wersji offline, umożliwiających uczestnictwo w projekcjach w Kinie Szpulka w Łódzkim Domu Kultury, jak i karnetów online, dzięki którym w wydarzeniach festiwalowych będzie można uczestniczyć z dowolnego miejsca. Szczegóły na www.kameraakcja.com.pl, a pula karnetów w promocyjnych cenach jest w przedsprzedaży tylko do 18 września.

Łódzcy twórcy światowej sławy

Druga edycja projektu Akcja Edukacja, który odbywa się w czasie FKA, udowodni, jak wartościowe w branży kreatywnej jest wszechstronne wykształcenie filmowe. Swoją wiedzą idoświadczeniem w ramach bezpłatnych wydarzeń online podzielą się łódzcy twórcy, którzy na co dzień budują Łódź Filmową. Widzowie spotkają się z Ewą Puszczyńską i Mariuszem Wilczyńskim, którzy opowiedzą o wieloletnim procesie powstawania filmu animowanego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, a także będą mogli wziąć udział w case study dotyczącym sztuki operatorskiej z Radosławem Ładczukiem.

Akcja Edukacja 2020: kadr z filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta” reż. Mariusz Wilczyński

Film Andrzeja Wajdy „Popiół i diament” będzie kanwą do poznania metod analizy filmowej z Kamilą Żyto, filmoznawczynią UŁ, a bohaterem sekcji Filmoznawca-filmowiec będzie Michał Biegański, który podczas wydarzenia zaprezentuje swój film “Blisko”. W programie Akcji Edukacji jest również spotkanie z Michałem Pabisiem-Orzeszyną o jego najnowszej książce („Zwrot historyczny w badaniach filmoznawczych”, WUŁ 2020), pokaz filmu „Family²”, nagrodzonego studenckim Oscarem filmu Yifan Sun, studentki ze Szkoły Filmowej w Łodzi, a także sekcja Cinematic VR, w ramach której widzowie będą mogli wziąć udział w wyjątkowych pokazach VR wyprodukowanych przez Laboratorium Narracji Wizualnych: vnLab, działającym przy Szkole Filmowej w Łodzi.

Branżowo o serialach

Znany jest już program Serio Pro, pierwszego w Polsce wydarzenia branżowego skupionego na rynku seriali premium. W czasie dwudniowej imprezy (15–16.10) spotkają się twórcy najlepszych polskich seriali – „Wataha”, „Ślepnąc od świateł”, „W głębi lasu” czy „Kruk. Szepty słychać po zmroku”. To nowy projekt Festiwalu Kamera Akcja, stworzony z myślą o branży i fanach seriali, jako przestrzeń wymiany doświadczeń i dyskusji o produkcji, promocji i dystrybucji seriali. Wśród gości, którzy wezmą udział w rozmowach, poprowadzą warsztaty lub będą ekspertami round table, znaleźli się m.in. Łukasz Dzięcioł, Maciej Kubicki, Anna Różalska, Agnieszka Smoczyńska, Łukasz Targosz czy Marta Szymanek. Pełny program wydarzenia dostępny jest na stronie www.serio.pro.

Natalia Drańczuk, producentka Serio Pro mówi:

Z uwagi na pandemię zdecydowaliśmy się na formę online, z tego samego powodu akredytacje branżowe są bezpłatne. Tym, którzy marzą o wielkim kroku w świat seriali ułatwiamy zdobyć branżową wiedzę.

11. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się od 15 do 18 października 2020 w Łódzkim Domu Kultury oraz online. Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. 

Spotkania z cyklu Akcja Edukacja są realizowane w ramach programu „Łódź akademicka, Łódź naukowa 2020”. Projekt dofinansowany jest z budżetu miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA.

Serio Pro odbędzie się w dniach 15–16 października 2020 online. Wydarzenie jest realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerzy wydarzenia: Szkoła Filmowa w Łodzi i Opus TV. Organizatorem jest Festiwal Kamera Akcja.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News