Reklama
aplikuj.pl

Szczepienia w Izraelu dają świetne rezultaty. Sprawdźcie najnowsze dane

Szczepionki na COVID-19 - kiedy kolejne?
Szczepionki na COVID-19 - kiedy kolejne?

Badania przeprowadzone w Izraelu zapewniają optymistyczne nastawienie w kwestii skuteczności szczepionek w ograniczaniu pandemii. Dane pokazują bowiem spadek zarówno zakażeń, jak i hospitalizacji.

Izraelska kampania szczepień obejmująca ten 9-milionowy kraj przebiega naprawdę sprawnie. W przypadku osób powyżej 60. roku życia zaszczepiono tam już niemal całą populację, a obecnie podawane są dawki przeznaczone dla młodszych obywateli, nawet tych w wieku 16 lat.

Czytaj też: Nadchodzą kolejne szczepionki na koronawirusa. Podano skuteczność 2 z nich
Czytaj też: Szczepionki na COVID-19 – kiedy kolejne?
Czytaj też: Niemcy są gotowi na zakup chińskich i rosyjskich szczepionek na koronawirusa

Izraelskie ministerstwo zdrowia opublikowało raport, z którego wynika, że tylko 317 z 715 425 osób uległo zakażeniu po otrzymaniu dwóch dawek szczepionki. Daje to zaledwie 0,04%. W grupie tych 317 osób hospitalizacja okazała się konieczna w przypadku 16 zakażonych, co oznacza 0,002% ogółu.

Szczepienia w Izraelu doprowadziły do spadku hospitalizacji

Z kolei raport sporządzony przez Maccabi Healthcare Services dotyczył mniejszego, ale wciąż niezwykle interesującego badania. Wynika z niego bowiem, że spośród 163 000 Izraelczyków, którym podano obie dawki szczepionki, doszło do zaledwie 31 zakażeń. W grupie kontrolnej liczba ta była znacznie wyższa i wyniosła 6500 infekcji

Czytaj też: Aplikacja Zaszczepieni pozwoli sprawdzić, czy ktoś się już zaszczepił przeciw COVID-19
Czytaj też: Koronawirus nie rozprzestrzenia się w szkołach? Nowe badania zaskakują
Czytaj też: COVIDowy język – oto kolejny objaw zakażenia koronawirusem

Eran Segal z Instytutu Weizmanna widzi światełko w tunelu, szczególnie na podstawie znaczącego spadku hospitalizacji wśród osób powyżej 60. roku życia. Zazwyczaj przedstawiciele tej grupy wiekowej stanowią od kilku od kilkunastu procent społeczeństwa, jednak są związani ze znaczącą większością ciężkich przypadków COVID-19. Na terenie Izraela, dzięki prowadzonym szczepieniom, odnotowano zauważalny spadek hospitalizacji wśród seniorów.