Reklama
aplikuj.pl

Nadchodzi szczepionka Novavax. Poznaliśmy jej skuteczność

pandemia

Szczepionka na koronawirusa stworzona przez firmę Novavax cechuje się skutecznością wynoszącą 89,3%, co potwierdziły badania przeprowadzone na terenie Wielkiej Brytanii.

Autorzy tych analiz wzięli także pod uwagę konkretne szczepy SARS-CoV-2. W przypadku brytyjskiego efektywność tego środka wynosi 85,6%, co stanowi świetny rezultat. Trochę gorzej, choć wciąż zadowalająco jest w przypadku mutacji z Republiki Południowej Afryki – tutaj mowa o skuteczności na poziomie ok. 60%.

Czytaj też: Jak koronawirus doprowadza do samozagłady ludzkiego organizmu?
Czytaj też: COVIDowy język – oto kolejny objaw zakażenia koronawirusem
Czytaj też: Ile jest szczepów koronawirusa?

Novavax to amerykańska firma biotechnologiczna, a badania, przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, objęły 15 000 uczestników. Mieli oni od 18 do 84 lat, z czego 27% ochotników było w wieku powyżej 65 lat. Jeśli chodzi o poprzednie szczepy koronawirusa, to środek był skuteczny w aż 95,6%. Biorąc pod uwagę odrobiną niższą skuteczność w starciu z brytyjskim wariantem, uzyskano średnią 89,3%.

Szczepionka Novavax ma średnią skuteczność na poziomie 89,3%

NVX-CoV2373 wciąż czeka na dopuszczenie do powszechnego użytku. Została ona opracowana na podstawie sekwencji genetycznej SARS-CoV-2 – w warunkach laboratoryjnych dostosowano białko koronawirusa tak, aby wywołać reakcję immunologiczną bez doświadczania choroby.

Czytaj też: Szczepionki na COVID-19 – kiedy kolejne?
Czytaj też: Posłowie PiS – szczepionka na COVID-19 z abortowanych płodów
Czytaj też: Nie uwierzycie, jaki jest niemal kluczowy czynnik zwiększający ryzyko zgonu na COVID-19

Tym samym środek od Novavax funkcjonuje na zupełnie innych zasadach aniżeli szczepionki od Pfizera czy Moderny. Jeśli chodzi o inne kwestie, to konieczne są dwa zastrzyki wykonane w odstępie kilku tygodni, a jedną z największych zalet NVX-CoV2373 jest możliwość przechowywania jej w zwykłych chłodziarkach.