Reklama
aplikuj.pl

W jakim stopniu szczepionka od Pfizera chroni przed bezobjawowymi zakażeniami?

Szczepionki na COVID-19 - kiedy kolejne?
Szczepionki na COVID-19 - kiedy kolejne?

Firmy Pfizer i BioNTech ogłosiły, że dane zebrane przez służby medyczne z Izraela wykazały 94-procentową skuteczność w zapobieganiu bezobjawowym zakażeniom SARS-CoV-2.

W ramach tych samych badań obliczono, iż wspomniany preparat w 97% zapobiega objawowemu przebiegowi choroby, ciężkim objawom i śmierci. Uzyskane rezultaty są zgodne z tym, co wykazywały badania kliniczne prowadzone przez obie firmy. Przypominamy, iż wyniki udostępnione w grudniu ubiegłego roku sugerowały skuteczność rzędu 95%.

Czytaj też: Rewolucyjny test na koronawirusa? Wykryje nie tylko przeciwciała
Czytaj też: Poznaliśmy skuteczność szczepionki Pfizera w przypadku brazylijskiej mutacji koronawirusa
Czytaj też: Molnupiravir w 100% redukował koronawirusa. Obiecujące wyniki testów nowego leku

Analizy przeprowadzone przez Izraelczyków potwierdziły także wysoką wydajność w odniesieniu do brytyjskiej mutacji koronawirusa. Okazało się bowiem, że szczep B.1.1.7. był obecny w 80% badanych próbek. Jeśli chodzi o wariant wywodzący się z RPA, to jego obecność w Izraelu jest na tyle ograniczona, iż trudno wyciągnąć miarodajne wnioski na ten temat.

Szczepionka od Pfizera w 94% chroni przed bezobjawowym zakażeniem koronawirusem

Od połowy stycznia Izrael odnotował 71% mniej zgonów na COVID-19, 55% mniej zakażeń SARS-CoV-2, 45% mniej nowych ciężko chorych pacjentów i 40% mniej ciężko chorych pacjentów przyjmowanych do szpitali. Przeprowadzone w ciągu ostatniej doby testy, w liczbie niemal 100 tysięcy, dały wynik pozytywny u 2802 osób.