Reklama
aplikuj.pl

Szkło wulkaniczne bronią przeciw komarom wywołującym malarię

Szkło wulkaniczne komary, perlit przeciwko komarom, Imergard, walka z komarami

Chociaż weszliśmy już w kolejną dekadę XXI wieku, wieku, który wniósł naszą społeczność na zupełnie nowy poziom, to ciągle mierzymy się z problemem komarów wywołujących malarię.

Dlatego więc naukowcy ciągle opracowują sposoby, aby rozwiązać ten problem, a jednym z elementów tej pracy może okazać się perlit, czyli rodzaj szkła wulkanicznego. Ten jest często stosowany w formie izolacji budynków lub użyźnienia ziemi dla roślin w doniczkach, ale według nowego badania działa również całkiem dobrze w zabijaniu komarów.

Obecnie najlepszym sposobem na walkę z komarami jest stosownie przygotowana moskitiera z dodatkiem środku owadobójczego. Ten sposób jest jednak toksyczny i nieekologiczny, dlatego naukowcy z North Carolina State University i Liverpool School of Tropical Medicine w poszukiwaniu bardziej ekologicznej alternatywy niedawno przetestowali produkt o nazwie Imergard WP.

Perlit

To sprej wyprodukowany przez kalifornijską firmę Imerys Filtration Minerals, który składa się głównie z wody i sproszkowanego perlitu. Jego testy przeprowadzono na czterech grupach chat w zachodniej Afryce Republiki Beninu. Ściany jednej grupy spryskano Imergardem, ściany innej spryskano powszechnie stosowanym insektycydem (pyretroidem), a ściany trzeciej spryskano kombinacją dwóch. Czwarta grupa chat służyła za kontrolę i nie otrzymała żadnego zabezpieczenia.

Stwierdzono, że ściany potraktowane Imegardem – zarówno same, jak i w połączeniu z pyretroidem – początkowo zabijały największą liczbę przenoszących malarię komarów Anopheles gambiae (via New Atlas). Był to jednak dalekosiężny test, dlatego po sprawdzeniu chat raz jeszcze sześć miesięcy po aplikacji wskaźnik śmiertelności komarów lądujących na ścianach tylko z Imegardem wynosił 78%, a na tych z pyretroidem tylko 25%.

Odnóże komara po kontakcie z Imegardem

Czytaj też: 200 cegieł na godzinę, czyli robot Hadrian X

Naukowcy uważają, że cząsteczki perlitu przylegają do owadów i niszczą ochronną warstwę lipidową na ich zewnętrznej skórze. To powoduje, że komary wysychają, ostatecznie umierając z powodu odwodnienia. Dodatkowo spray jest nietoksyczny dla ssaków, jest stosunkowo niedrogi, a komary nie rozwijają na niego odporności.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News