Reklama
aplikuj.pl

Sztuczna inteligencja będzie niedługo w stanie odróżnić teorie spiskowe od prawdy

si

Jedną z negatywnych konsekwencji rozwoju internetu oraz sieci społecznościowych jest łatwość, z jaką rozprzestrzeniają się nie znajdujące potwierdzenia w rzeczywistości teorie spiskowe.

Grupa ekspertów z Uniwersytetu Kalifornijskiego postanowiła opracować zautomatyzowane rozwiązanie, które umożliwi określanie, kiedy rozmowy prowadzone w mediach społecznościowych są powiązane z teoriami spiskowymi. Metoda została już przetestowana m.in. w odniesieniu do słynnej Pizzagate oraz ruchów antyszczepionkowych.

Czytaj też: Dlaczego sztuczna inteligencja potrzebuje dużo energii?
Czytaj też: 5 teorii spiskowych o szczepionkach na COVID-19
Czytaj też: 10 niezwykłych teorii spiskowych

Sztuczna inteligencja, oparta na uczeniu maszynowym, potrafi rozpoznać teorie w oparciu o rozpoznane osoby, miejsca, obiekty i występujące pomiędzy nimi relacje. Algorytmy przetwarzają duże ilości danych w celu kategoryzacji elementów wykrytych w danych. W przypadku wspomnianej Pizzagate, czyli afery pedofilskiej, w którą mieli być zaangażowani amerykańscy politycy, przeanalizowano 17 498 postów opublikowanych na Reddicie i 4chanie od kwietnia 2016 do lutego 2018 roku.

Sztuczna inteligencja bez problemu odróżniła teorię spiskową od faktów

Kiedy sztuczna inteligencja „rozpracowała” całą teorię, naukowcy porównali efekty jej prac z tym, co zrobili dziennikarze śledczy na łamach New York Times. Okazało się, że cybernetyczny detektyw doszedł do podobnych wniosków, co ludzie.

Czytaj też: Jak duże promieniowanie emituje inteligentne mieszkanie w sieci 5G
Czytaj też: Sztuczna inteligencja jest na tyle rozwinięta, by nie ufać własnym działaniom
Czytaj też: Jak epidemie wpływają na problem rasizmu i teorii spiskowych?

Naukowcy sprawdzili również, jak zachowa się algorytm, kiedy będzie miał do czynienia z teorią, która znalazła odzwierciedlenie w rzeczywistości. O ile usunięcie pojedynczych elementów składających się na Pizzagate niszczyło całą „układankę”, tak w przypadku Bridgegate historia nadal trzymała się kupy. Eksperci twierdzą, że takie rozwiązanie mogłoby w przyszłości posłużyć do szybkiego wyjaśniania teorii spiskowych, zanim przybiorą one na sile.