Reklama
aplikuj.pl

Sztuczna skóra niczym Terminator – leczy się w mniej niż sekundę

medycyna

Elektroniczna skóra jest równie wytrzymała, elastyczna i czuła na dotyk jak ludzka. Mogłaby być wykorzystana do monitorowania stanu zdrowia człowieka lub w formie innych „czujników”.

W tym przypadku chodzi o prototypowy projekt, który jest w stanie wyczuwać obiekty z odległości wynoszącej nawet 20 centymetrów, reagować na otoczenie w ciągu mniej niż 1/10 sekundy i dokonywać samodzielnego leczenia ponad 5000 razy.

Czytaj też: Na Allegro kupimy usługi medyczne. O co chodzi?
Czytaj też: 10 innowacji, które odmienią medycynę
Czytaj też: Sztuczna inteligencja w medycynie

Dotychczasowe próby stworzenia substytutu ludzkiej skóry łączyły w sobie warstwę sensoryczną, wykonaną z aktywnego nano-materiału, z elastyczną, przyklejaną do naszej skóry. Problem polegał na tym, że połączenie między tymi dwiema warstwami było zbyt słabe (lub zbyt silne) co zmniejszało jej trwałość, czułość lub elastyczność.

Sztuczna skóra może posłużyć do produkcji inteligentnych protez

Aby uporać się z tymi trudnościami, naukowcy użyli hydrożelu wzmocnionego nanocząsteczkami krzemionki. Następnie połączyli tę mieszankę z czujnikiem 2D, zwanym MXene i powstałym na bazie węglika tytanu. Do wykonania połączeń posłużyły nanopręty o wysokiej przewodności.

Czytaj też: Smartwatche w służbie medycyny? Amerykanie testują niesamowity system
Czytaj też: To nie Iron Man, to latający medycy! Kolejne testy Jet Suit obiecują wiele
Czytaj też: Czy medyczna marihuana naprawdę działa?

Powstały w ten sposób wynalazek mógłby pomóc w produkcji protez odpowiedzialnych za monitorowanie szeregu czynników biologicznych, m.in. zmiany ciśnienia krwi poprzez wykrywanie wibracji w tętnicach. Zebrane w ten sposób dane mogłyby następnie trafiać do chmury za pośrednictwem Wi-Fi.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News