WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Sztuczny liść wytwarza pierwsze leki

Sztuczne liście od dziesięcioleci są przedmiotem badań wielu naukowców. W najnowszej publikacji badacze z Eindhoven University of Technology (TUE) dopracowali swój projekt i sprawili, że liść może wytwarzać pewne leki.

Naturalne liście to małe maszyny. Zbierają one światło słoneczne, którego energia wykorzystywana jest do napędzania reakcji chemicznej zmieniającej CO2 i wodę w glukozę. W tym wszystkim wydalany jest jeszcze tlen.

Czytaj też: Te roboty korzystają z samonaprawiających się materiałów

Sztuczne liście mają naśladować ten proces. Nowy pomysł naukowców z TUE opiera się na poprzednim prototypie zaprezentowanym w 2016 roku. Wtedy też urządzenie wykonano z gumy silikonowej, która teraz została zastąpiona pleksi.

Zespół przetestował swoje rozwiązanie i z powodzeniem wyprodukował dwa leki: artimensyninę, która jest skuteczna przeciwko malarii i askaridol, który jest stosowany przeciwko niektórym pasożytom. Biorąc pod uwagę niewielki rozmiar i skalowalność, zespół twierdzi, że jest w stanie wykorzystać sztuczny liść do produkcji innych leków tam, gdzie są one potrzebne. Np. leki na malarię można wytwarzać w regionach najbardziej zagrożonych tą chorobą. Ciekawe, czy takie rozwiązanie zyska na popularności.

Czytaj też: Podano ile zgonów wywołała fala upałów swe Francji

Źródło: Newatlas