T-Mobile uruchamia w Krakowie pierwszą kampusową sieć 5G. Jest to sieć stworzona specjalnie na potrzeby firmy ASTOR, dostosowana do jej indywidualnych wymagań.
Podręcznikowy przykład sieci 5G dla biznesu
Możliwość tworzenia indywidualnych sieci specjalnie dla potrzeb firm to jedna z najważniejszych cech 5G. Sieć kampusowa oferuje maksymalne możliwości pod względem wysokich prędkości i niskich opóźnień, a także pełną kontrolę na tym kto się do niej podłącza. Zasoby sieci są dostępne wyłącznie dla jej właściciela, co pozwala skutecznie ją chronić przed wszelkimi osobami trzecimi. Dodatkowo wszystkie dane są przetwarzane wyłącznie wewnątrz sieci. Nie ma możliwości, aby zostały one wyniesione poza nią. To dodatkowo eliminuje konieczność korzystania z dodatkowych chmur obliczeniowych.
Czytaj też: Back to school 2020 – T-Mobile zapewni łączność i odpowiedni sprzęt
Andreas Maierhofer, Prezes Zarządu T‑Mobile Polska powiedział:
Widzimy sieci kampusowe jako przyszłość branży B2B, korzystającej z niezawodnej i znacznie odporniejszej na ataki cybernetyczne sieci, elastycznego zarządzania procesami produkcyjnymi czy logistycznymi, w tym z wykorzystaniem pojazdów autonomicznych. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie określonych oszczędności i optymalizacji, które pozwolą na zwiększanie efektywności działania przedsiębiorstw. Zalety takich sieci klienci mogą dostrzec przy zastosowaniu już istniejących rozwiązań LTE i 5G, ale wraz z udostępnianiem operatorom pasm wyższych częstotliwości i zastosowaniem w nich technologii 5G nastąpi rozwój możliwości sieci kampusowych.
Kampusowa sieć 5G T-Mobile w Krakowie
Z możliwości sieci 5G stworzonej przez Huaweia skorzysta firma ASTOR w dwóch lokalizacjach w Krakowie – w Robotics Center przy ul. Feliksa Wrobela oraz Technology Park przy ul. Smoleńsk. Sieć działa na powierzchni 2000 metrów kwadratowych hali fabrycznej oraz ok 300 metrów kwadratowych, centrum innowacji. 5G działa tam w paśmie 1800 oraz 2100 MHz, a wykorzystane stacje bazowe działają jednocześnie w sieci LTE. Do budowy wykorzystano ponad 200 metrów kabli światłowodowych oraz 3 anteny sektorowe. Wydajność sieci jest tak duża, że zbędna staje sieć Wi-Fi.
Sieć szkieletową instalacji stworzono w ramach projektu OpenSource. T-Mobile chwali się, że to pierwsze w pełni otwarte, funkcjonalne, skalowalne i wydajne rozwiązanie tego typu, zoptymalizowane pod kątem obsługi urządzeń wykorzystujących rozwiązania mobilne ze spektrum 5G.
Wybudowana sieć 5G jest wykorzystywana na hali produkcyjnej, gdzie roboty w czasie rzeczywistym przesyłają dane diagnostyczne do platformy wykrywającej nieprawidłowości ich pracy. Monitorowane są pojazdy, linie montażowe, części w magazynach, trasy poruszania się ludzi oraz działanie urządzeń. Wszystko to w czasie rzeczywistym. W przyszłości planowane są m.in. przeglądy urządzeń przy rozszerzonej rzeczywistości (AR), gdzie pracownikom zdalnie podpowiadać będzie ekspert.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News