WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Niemiecki T-Mobile wyłącza sieć 3G. Robi miejsce dla LTE i 5G

Deutsche Telekom, czyli niemiecki T-Mobile, zdecydował o wyłączeniu sieci 3G, aby zwolnić pasma dla technologii nowych generacji. Do wyłączenia dojdzie zaskakująco szybko.

Wyłączenie 3G w czerwcu 2021 roku

Wyłączenie sieci 3G w Deutsche Telkom nastąpi 30 czerwca 2021 roku. To znacznie wcześniej niż nastąpi całkowite wyłączenie 3G w całym kraju. Te planowane jest na koniec 2022 roku. Wtedy sieć wygasi Telefonica. Z kolei Vodafone planuje wyłączenie w tym samym czasie do Deutsche Telekom.

Wyłączenie sieci 3G to nic nowego

Na pasmach sieci 3G zacznie działać sieć LTE oraz 5G. Nowe generacje łączności komórkowej są coraz popularniejsze, a co za tym idzie wymagają coraz większego pasma. Dlatego też robi się im miejsce poprzez wyłączenie sieci poprzednich generacji.

Wyłączanie sieci 3G odbywa się na całym świecie. Amerykański Verizon chce to zrobić do końca 2020 roku, z kolei AT&T w lutym 2022 roku. W Indiach bliski zakończenia procesu jest Bharti Aritel, z kolei hiszpańska Telefonica planuje wyłączenie na 2025 rok.

W Polsce na temat potencjalnego wyłączenia sieci 3G mówił do tej pory tylko Play. Ma to nastąpić w ciągu aż siedmiu lat.

Dlaczego 3G, a nie 2G?

Wiele osób może zapytać, dlaczego nie wyłącza się najstarszej generacji sieci komórkowej? Z prostej przyczyny. W sieci 2G działa więcej urządzeń. Bankomaty, terminale płatnicze, inteligentne liczniki, ogółem masa sprzętu 2m2 (machine-to-machine). Z tego powodu wyłączenie sieci 2G nie nastąpi zbyt szybko.

Dodatkowo pasma sieci 3G są zazwyczaj szersze oraz są to również wyższe częstotliwości. Z tego powodu są dużo bardziej przydatne w transmisji danych sieci 4G i 5G.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News