Okazuje się, że właściwości agawy mogą być przydatne przy przekształcaniu jej w biopaliwo. Przy okazji owa roślina byłaby świetnym źródłem bioetanolu, stosowanego w produkcji środków higieny osobistej.
Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków postanowił umożliwić zakładom produkującym etanol składanie wniosków o wykorzystywanie go do wytwarzania środków służących do utrzymania higieny rąk. Wcześniej miejscowe prawo ograniczało wykorzystanie etanolu w związku z jego toksycznością, lecz obecna sytuacja (związana z pandemią koronawirusa) wymagała zmiany podejścia.
Agawa to roślina naturalnie występująca na południu Stanów Zjednoczonych, w Meksyku oraz na terenie Ameryki Południowej. Do tej pory stosowano ją m.in. do produkcji tequili oraz syropu stanowiącego zamiennik dla cukru. W zeszłym roku Australijczycy uzyskali jednak spirytus na bazie tej pustynnej rośliny.
Czytaj też: Światłowody umożliwiają przekształcanie wody w paliwo
Naukowcy z University of Sydney postanowili przeanalizować agawę pod kątem produkcji biopaliw. Jej niewątpliwą zaletą jest fakt, że ma niskie zapotrzebowanie na wodę, ponieważ naturalnie występuje na obszarach pustynnych. Poza tym charakteryzuje się wysoką efektywnością pod względem produkcji etanolu – porównywalną z brazylijską trzciną cukrową i wyższą aniżeli w przypadku amerykańskiej kukurydzy. Może więc się okazać, że agawa wkrótce na stałe zagości w sektorze rolniczym.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News