Reklama
aplikuj.pl

Tajemniczy wirus z Brazylii został udokumentowany po raz pierwszy w historii

Jakiś czas temu naukowcy badający lodowe rdzenie ogosili, że odkryli ponad 20 nowych wirusów, które wcześniej były im nieznane. Teraz jednak podobne znalezisko odnosi się do mikroba, który występuje na powierzchni Ziemi.

Odkrycia dokonali badacze z Federalnego Uniwersytetu Minas Gerais. Natrafili oni na wspomnianego wirusa w próbkach wody pochodzącej ze sztucznej laguny na terenie miasta Belo Horizonte. I choć cel ich poszukiwań był zupełnie inny, to właśnie znaleziony wirus, niezwykle małych rozmiarów, przykuł uwagę autorów badania.

Jego średnica wynosi ok. 80 nanometrów, podczas gdy większość wirusów zdolnych do zarażania ameb ma ponad 200 nanometrów średnicy. Analiza genomu tego mikroorganizmu, nazwanego Yaravirus brasiliensis, doprowadziła do odkrycia kolejnych niespodzianek. Przede wszystkim okazało się, że zaledwie sześć z jego 74 genów wykazało pewien stopień podobieństwa do innych znanych genów.

I choć nie wygląda na to, że Yaravirus brasiliensis może stanowić zagrożenie dla ludzi, to naukowcy zamierzają przekonać się, jak mogło dojść do jego powstania. Tego typu odkrycia uświadamiają nam, że świat wirusów jest ogromny, w przeciwieństwie do wiedzy, jaką posiadamy na ich temat.