WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Targi Mobile World Congress odwołane. Straty finansowe będą trudne do oszacowania

Targi Mobile World Congress odwołane. Straty finansowe będą trudne do oszacowania

Potwierdziły się najgorsze obawy w związku z targami Mobile World Congress. Z powodu zagrożenia Koronawirusem targi zostały całkowicie odwołane.

Odwołanie targów MWC było nieuniknione

Po tym jak kolejne firmy wycofywały się z targów, można było oczekiwać ich odwołania. W końcu bez największych graczy, takich jak LG, Nvidia, Ericsson, Samsung, Sony, czy Asus wydarzenie znacznie straciło.

Cała sytuacja była też problematyczna dla wystawców. Wiele firm nie mogło posłać do Barcelony pracowników z Chin, więc konieczne było nagłe szukanie zastępców.

Oficjalnym powodem odwołania targów jest oczywiście obawa przed Koronawirusem. Pierwotnie GSMA miało ogłosić decyzję w sprawie targów w piątek, ale zapewne ze względów organizacyjnych wiadomość otrzymaliśmy już dzisiaj. W końcu mnie też czeka procedura zwrotu biletów.

Odwołanie MWC to ogromne straty finansowe

Dla samej Barcelony straty związane z odwołaniem targów mogą sięgać 500 mln euro. Ogromne straty będą też mieć wystawcy. Przygotowanie sprzętu, zebranie pracowników, organizacja stoisk, obsługi, wynajem pomieszczeń na dodatkowe pokazy, rezerwacje miejsc hotelowych, lotów…

Ciekawe czy ktoś odważy się podsumować koszty całej operacji.

Bez MWC będzie więcej pokazów indywidualnych

A przynajmniej powinno być ich więcej, jeśli producenci sprzętu będą chcieli pokazać produkty, które trzymali specjalnie na MWC. To częściowo dobra informacja zarówno dla nas, jak i dla Was. Dzięki temu powinniśmy mieć okazję bliżej przyjrzeć się urządzeniom w nieco spokojniejszej atmosferze. Wyrobienie sobie szybkiej opinii na temat oglądanego sprzętu, do tego konieczność zrobienia dobrych zdjęć oraz zwyczajne sprawdzenie go dla samego siebie w zgiełku targów potrafi być naprawdę problematyczne. To przekłada się później na jakość relacji.

Czy targi MWC wrócą w 2021 roku?

Oczywiście bierzemy pod uwagę optymistyczny scenariusz, w którym nie pojawią się żadne losowe wypadki jak w tym roku. Od wielu lat panuje opinia, że targi umierają. Brakuje na nich nowości, a najwięksi producenci wolą swoje urządzenia pokazać przed lub po targach. Aktualnie najbardziej widać to po targach IFA, gdzie dużych premier jest już jak na lekarstwo. Powoli zaczyna to dotykać MWC, a roczna przerwa może tylko pogorszyć sytuację.

Szkoda by było, gdyby kolejne imprezy podzieliły los targów CEBIT. GSMA w swoim oświadczeniu zapewnia, że za rok targów MWC powrócą. Oby tak się stało.