Większość gwiazd w Drodze Mlecznej posiada co najmniej jedną „współtowarzyszkę”. W tym przypadku chodzi o układ oddalony o 1800 lat świetlnych, gdzie gazowy olbrzym krąży wokół trzech różnych obiektów.
Układ ten, zwany KOI-5, znajduje się w gwiazdozbiorze Łabędzia, a jedna z tworzących go ezgoplanet została oficjalnie skatalogowana ponad 10 lat po tym, jak zaobserwowano ją po raz pierwszy. Ten przełomowy moment miał miejsce za sprawą Kosmicznego Teleskopu Keplera.
Czytaj też: Zidentyfikowano nowy czynnik wpływający na możliwość zamieszkania egzoplanety
Czytaj też: Niezwykle ciemna egzoplaneta przestanie wkrótce istnieć. Co ją czeka?
Czytaj też: Wykryto sygnał radiowy egzoplanety. To pierwszy taki przypadek w historii
Poszukiwacze egzoplanet często „pomijają” układy, które są złożone z więcej niż jednej gwiazdy, ponieważ utrudnia to obserwacje. Z ponad 4300 potwierdzonych do tej pory planet pozasłonecznych, mniej niż 10% należy do układów złożonych z wielu gwiazd. Dzieje się tak nawet pomimo faktu, że takie układy dominują w naszej galaktyce. W efekcie, pomimo ich liczebności, nasza wiedza na ich temat jest skąpa.
KOI-5Ab, krążąca wokół 3 gwiazd, przypomina filmową Tatooine
Po tym, jak KOI-5A została po raz pierwszy zaobserwowana w 2009 roku, w ciągu 5 kolejnych lat udało się zidentyfikować dwie kolejne gwiazdy: KOI-5B i KOI-5C. Prawdziwy przełom nastąpił jednak w 2018 roku, kiedy do akcji wkroczył teleskop TESS.
Czytaj też: Superziemia odkryta przez astronomów krąży wokół jednej z najstarszych gwiazd
Czytaj też: Jowisz ma wielkość podobną do niektórych gwiazd – dlaczego nie jest jedną z nich?
Czytaj też: Życie pozaziemskie niedaleko pobliskiej gwiazdy? Oto, co wiemy
Astronomowie stwierdzili, że planeta KOI-5Ab jest prawdopodobnie gazowym olbrzymem o masie 7-krotnie większej od masy Ziemi. Pokonanie orbity wokół KOI-5A zajmuje jej zaledwie 5 dni. KOI-5A i KOI-5B mają z kolei masę podobną do Słońca i tworzą układ podwójny z okresem orbitalnym wynoszącym około 30 lat. Trzecia z gwiazd, KOI-5C, krąży w znacznie większej odległości, dlatego jej okres wynosi około 400 lat.