Na łamach Current Biology ukazał się artykuł poświęcony zachowaniom bakterii, które są w stanie dokonywać samobójczych ataków, jeśli ma to na celu dobro ich kolonii.
Bakterie są agresywnymi organizmami, a jedną z ich najbardziej ekstremalnych strategii jest doprowadzanie do sytuacji, w której bakterie się rozpadają i wydzielają toksyny, które zabijają konkurencyjne szczepy. I choć fakt występowania tego zjawiska był znany, to naukowcy nie mieli pewności co do jego skali.
Okazuje się, że jest ona znacznie większa, niż można by przypuszczać. Na niektórych obszarach, gdzie dochodzi do rywalizacji pomiędzy koloniami bakterii, prawie wszystkie komórki popełniają „samobójstwo”, aby umożliwić masowy atak. Warto podkreślić, że podobnie zachowują się też bakterie Escherichia coli, choć sytuacje, w których dochodzi do poświęceń na rzecz reszty, zdarzają się często. Obserwowano je bowiem m.in. u mrówek oraz pszczół.
Czytaj też: Bakterie są zdolne do zapamiętywania. Jak przebiega ten proces?
Zdaniem badaczy, bakterie angażują się w samobójcze zachowania dopiero wtedy, gdy okaże się, iż są poważnie zagrożone toksynami wytwarzanymi przez konkurencję. Autorzy badań mają nadzieję, że dzięki lepszemu zrozumieniu zasad walki z bakteriami i wykorzystaniu ich do tworzenia tzw. bakterii probiotycznych, będzie można je wykorzystywać na wiele rożnych sposobów.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News