Reklama

Tegoroczna wiosna zacznie się najwcześniej od 124 lat

Na półkuli północnej wkrótce zacznie się wiosna. Dla tych, którzy nie mogli doczekać się tego wspaniałego dnia mamy również dobrą wiadomość: tegoroczna wiosna zacznie się najwcześniej od 1896 roku.

Zazwyczaj równonoc wiosenna przypada na 20 lub 21 marca. Teraz jednak, w niektórych częściach świata będzie miała miejsce wcześniej, bo 19 marca. Niestety nasz kraj nie załapie się na to wydarzenie, bowiem w naszej strefie czasowej wiosna oficjalnie nadejdzie w piątek, ok. 4:50 nad ranem. Wtedy też promienie Słońca będą świeciły bezpośrednio nad równikiem.

Każdego roku na naszej planecie występują dwie równonoce. Jedna nadejdzie jeszcze w tym tygodniu, druga natomiast wystąpi jesienią. Za ich sprawą dochodzi do rzadkiego zjawiska, podczas którego Ziemia nie jest przechylona względem Słońca. W efekcie doba jest, przynajmniej w teorii, podzielona na dwie idealnie równe części, każda po 12 godzin.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

I choć samo wcześniejsze nadejście wiosny nie jest może szczególnie ważne, to z pewnością dla wielu osób będzie to pocieszający fakt. Tym bardziej, że aż do przesilenia letniego każdy dzień będzie się regularnie wydłużał.

Czytaj też: Pory roku na Plutonie