Reklama

Telefon od T-Mobile zachęca do kryptowalut? To oszustwo!

t-mobile

Otrzymaliście ostatnio telefon od T-Mobile? Przypomnijcie sobie, czy rozmowa nie dotyczyła kryptowalut. Było to oszustwo.

T-Mobile jest wykorzystywane do działań oszustów. Firma ostrzega przed nowym zagrożeniem i tłumaczy co nam grozi.

Czytaj też: Kafejki internatowe przechodzą na kopanie kryptowalut
Czytaj też: Elektryczna hulajnoga Wolf King rozpędza się szybciej od Twojego samochodu
Czytaj też: Aż trzy promocje na dzisiejszy OkazjoWTOREK Huawei

Telefon od T-Mobile nt. kryptowalut

T-Mobile

Uwaga! W ostatnim czasie otrzymaliśmy wiele zgłoszeń dotyczących połączeń od osób podających się za przedstawicieli instytucji handlujących kryptowalutami. Nieautoryzowana osoba kontaktuje się z abonentami T-Mobile w celu zachęcenia ich do inwestowania w bitcoiny. Może być to próba wyłudzenia danych zwana vishingiem.

Czytaj też: Oto Motorola Moto G10 oraz Moto G30. To już 10 modeli serii Moto G
Czytaj też: Jaką wydajność zaoferuje Intel Iris Xe UHD 750?
Czytaj też: Tak trenują polscy czołgiści w Leopardach

Vishing to forma przestępstwa polegającego na pozyskaniu poufnej informacji z wykorzystaniem połączenia telefonicznego. Przestępca podszywa się pod osoby lub instytucje godne zaufania i wykrada od nieświadomych rozmówców ich dane osobowe. Vishing opiera się na zastosowaniu różnych metod socjotechnicznych mających na celu skłonienie rozmówcy do zrealizowania planu przestępcy.

Scenariusze ataku mogą się od siebie różnić, ale w przypadku zidentyfikowanym przez T-Mobile, osoba dzwoniąca informuje, że abonent jest odbiorcą znacznej sumy pieniędzy, a następnie prosi o instalację aplikacji pozwalającej na otrzymanie tej kwoty.

Informacja o nagrodzie, którą można pozyskać, jest niczym innym jak metodą socjotechniki. Instalacja aplikacji ma na celu wyłącznie uzyskanie zdalnego dostępu do urządzenia abonenta, celem zdobycia poufnych informacji, takich jak np.:

  • danych autoryzacyjnych do bankowości elektronicznej,
  • danych dostępowych do skrzynek pocztowych,
  • danych kart płatniczych,
  • danych dostępowych do zasobów korporacyjnych, jeśli abonent T-Mobile korzysta z laptopa służbowego do celów prywatnych.

Jeśli otrzymaliśmy takowe połączenie – T-Mobile prosi o kontakt z Biurem Obsługi Abonenta T-Mobile lub o zgłoszenie sytuacji na policję.