Reklama
aplikuj.pl

Ten komputer kwantowy pozwala spojrzeć w przyszłość

Mile Gu z Nanyang Technological University używa komputera kwantowego do zobaczenia przyszłości – dokładniej rzecz biorąc, jej 16 możliwych wersji. 

W przeciwieństwie do zwykłych komputerów, które przechowują informacje jako bity (cyfry binarne 0 lub 1), komputery kwantowe informują o bitach kwantowych lub kubitach. Te subatomowe cząstki, dzięki prawom mechaniki kwantowej, mogą istnieć w superpozycji dwóch różnych stanów w tym samym czasie.

Tak jak kot Schrödingera jest jednocześnie martwy i żywy, dopóki nikt nie otworzy pudełka, tak kubit w superpozycji może być równy zarówno 0, jak i 1, dopóki nie zostanie zmierzony. Przechowywanie wielu różnych wyników w jednym kubicie może zaoszczędzić mnóstwo pamięci w porównaniu z tradycyjnymi komputerami, zwłaszcza jeśli chodzi o tworzenie skomplikowanych prognoz.

Czytaj też: IBM ujawnił swój pierwszy komercyjny komputer kwantowy

Gu i jego współpracownicy użyli komputera kwantowego, który może przewidzieć wyniki 16 różnych przyszłości dzięki superpozycji. Te możliwe warianty były zakodowane w pojedynczym fotonie (kwantowej cząstce światła), który poruszał się jednocześnie wieloma ścieżkami, przechodząc przez kilka czujników. Następnie naukowcy wystrzelili dwa fotony obok siebie i śledzili, w jaki sposób potencjalna przyszłość każdego fotonu rozbiega się w nieco innych warunkach.

W przeciwieństwie do rzutu monetą, w którym zawsze istnieje taka sama szansa na wypadnięcie orła lub reszki, w tym przypadku wynik każdego rzutu zależy od stanu, w jakim znajdowała się moneta w poprzednim rzucie. Naukowcy przeprowadzili dwie różne wersje tego eksperymentu, w którym jedno pudełko było nieco mniej wstrząsane. W każdym eksperymencie pudełko było potrząsane czterokrotnie, zapewniając 16 możliwych kombinacji orłów i reszek. Po czwartym rzucie zespół zakodował superpozycję wszystkich 16 wyników w pojedynczym fotonie, jednocześnie pokazując prawdopodobieństwo każdego możliwego wyniku w oparciu o siłę, z jaką wstrząsano pudełkiem.

W końcu zespół połączył superpozycje mocno i słabo wstrząsanej monety, aby stworzyć jedną mapę możliwych rezultatów.

[Źródło: livescience.com; grafika: Griffith University]

Czytaj też: Nastąpił kolejny przełom w związku z tworzeniem komputerów kwantowych