Agencje kosmiczne z całego świata coraz śmielej planują kolonizację Marsa. To z kolei oznacza konieczność budowy bezpiecznych i wydajnych baz na powierzchni Czerwonej Planety.
Pierwsze marsjańskie domy będą prawdopodobnie niezbyt skomplikowane. Podstawowym czynnikiem będzie bowiem jak najniższa waga transportowanych z Ziemi materiałów. Systemy podtrzymywania życia, jedzenie i woda również będą potrzebne, co zabierze sporo miejsca na i tak już ograniczonych ładowniach.
Naukowcy zaproponowali wiele sposobów na rozwiązanie tego problemu, m.in. poprzez budowę kolonii w tzw. jaskiniach lawowych, które gęsto występują pod powierzchnią Marsa. Badacze z Singapore University of Technology and Design mają jednak inny pomysł. Opisali go na łamach PLOS One.
Czytaj też: Zdjęcia Marsa w 8K? Dzięki Japończykom będzie to możliwe
Ich zdaniem pierwsi mieszkańcy Czerwonej Planety mogliby budować domy i inne obiekty z wykorzystaniem chityny. Materiał ten występuje w naturze, np. u krabów, chrząszczy i innych owadów. Jest to niezwykle wszechstronna substancja, która może się okazać kluczowa w ułatwieniu egzystencji na Marsie. I choć na miejscu najprawdopodobniej nie ma krabów ani chrząszczy, to – wykorzystując tamtejszą glebę – można stworzyć tzw. chitozan. Może on posłużyć do budowy zarówno narzędzi, jak i całych budynków.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News