Reklama
aplikuj.pl

Ten związek przeciwnowotworowy pochodzi z powszechnego kwiatu

wrotycz maruna, związek przeciwnowotworowy, parthenolide, parthenolide rak

Wrotycz maruna to bardzo powszechny kwiat, który można znaleźć często w przydomowych ogródkach. Przez setki lat używano go jako leku na migrenę czy inne bóle – jego skuteczność w tych celach jest jednak wątpliwa. Naukowcy z Uniwersytetu Birmingham wydobyli związek z rośliny, który może być silnym związkiem przeciwnowotworowym. 

Związek nazywa się parthenolide i od lat jest przedmiotem tego typu badań. Naukowcy podejrzewali jego właściwości, ale problemem było trudne i kosztowne jego pozyskiwanie.

Czytaj też: Czy zanieczyszczenie powietrza hamuje postępowanie globalnego ocieplenia?

Naukowcy sprawdzili jak związek radzi sobie z przewlekłą białaczką limfatyczną. W testach laboratoryjnych okazał się on niezwykle skuteczny. Parthenolide działa poprzez podnoszenie poziomów reaktywnych form tlenu. Są to niestabilne cząsteczki, które mogą być toksyczne dla komórek.

Teraz naukowcy chcą przeprowadzić badania na żywych zwierzętach. Jeśli w nich skuteczność parthenolide będzie potwierdzona, to badacze przejdą do testów klinicznych. Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i za parę alt otrzymamy skuteczną terapię przeciwko niektórym nowotworom.

Czytaj też: Nastała złota era dla morskich odkryć

Źródło: Newatlas