Gigabyte był tym pierwszym producentem, który postawił ważny krok w kwestii rozwoju konsumenckich dysków M.2, utylizujących złącze PCIe 4.0. Mowa o tych liniach, które przyniosła ze sobą premiera procesorów Ryzen 3000 i które tylko z nimi są na ten moment kompatybilne. Sprawdźmy więc, co do zaoferowania ma AORUS NVMe Gen4 SSD w wersji 1 i 2 TB.

Czytaj też: Test dysku Lite-On MU X 128 GB na M.2

Gigabyte AORUS NVMe Gen 4 SSD to… spory kawał dysków

Jasno trzeba powiedzieć sobie, że w tym segmencie mamy do czynienia z produktami z naprawdę wysokiej półki. HEDT pełną parą, można by rzec. W takim też stylu witamy się z tymi modelami, które docierają do nas w świetnych pudełkach-szkatułkach. W nich jednak nie znajdziemy wiele – ot dysk oraz karta gwarancyjna.

Kiedy już dokopiemy się do dysków, to powita nas spory klocek rodem z zestawu lego w kolorze brzoskwiniowym z miedzi. Co ciekawe, 1 TB wersja posiada nieco pobłyskujące wykończenie 27-finowego radiatorka, a 2 TB już matowe.

Dostęp do środka jest bardzo łatwy i ogranicza się do odkręcenia sześciu niewielkich śrubek, aby dostać się do tradycyjnego tak naprawdę dysku z typowym rozmieszczeniem komponentów i wykonaniem. Cały zestaw chłodzenia uzupełniają termopady…

… i te muszą wystarczyć, bo chłodzenia pasywne w formie nakładek na płytę główną z pewnością nie będą tutaj pasować:

Na pokładzie obu nośników o wymiarach 80,5 x 23,5 x 11,4 mm i tak naprawdę nie musimy ich rozkręcać, żeby spojrzeć za kulisy. W tej kwestii Gigabyte jest naprawdę transparentny i na swojej stronie wchodzi w szczegóły co do całej budowy. W obu pojemnościowych wersjach znalazł się pierwszy na świecie kontroler PCIe x4 4.0, a więc Phison PS5016-E1 wykonany w 28 nm procesie technologicznym. Obsługuje oczywiście protokół NVMe 1.3 oraz szereg standardowych technologii pokroju over-provisioningu czy garbage collection.

Resztę technologicznych aspektów dopełniają 96-warstwowe kości pamięci 3D TLC BiCS 4 od Toshiby oraz 1 GB pamięci DDR4 Hynixa dla 1 TB modelu i 2 GB dla 2 TB modelu. Po stronie poboru mocy AORUS NVMe Gen4 mowa o około 6,5 W dla odczytu, 6,6 W dla zapisu i 21,1 mW w spoczynku, a w kwestii gwarancji liczymy na aż 5-letni okres z ograniczeniem kolejno 1800 i 3600 TB wartością TBW dla 1 i 2 TB modelu.

Wydajność wyrywa z butów

Oczywiście nas interesuje przede wszystkim wydajność, a ta jest zdecydowanie zacna. Mówimy bowiem w obu przypadkach o do 5000 MB/s dla odczytu i do 4400 MB/s dla zapisu sekwencyjnego oraz operacji 750000 IOPS dla odczytu i 700000 IOPS dla zapisu. W kwestii pojemności w nasze ręce wpada 931 GB w przypadku 1 TB wersji i 1810 GB w przypadku 2 TB.

Jeszcze przed przejściem do testu – oto oprogramowanie Gigabyte do obu dysków. Niezbędne? W żadnym razie. Przydatne? W pewnych sytuacjach z pewnością!

Czytaj dalej:

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!