Komputery barebone to bardzo dobry wybór dla osób, które chcą dopasować sprzęt do siebie, ale przy tym całość ma być naprawdę mała. Jednym z ciekawych przedstawicieli tego typu sprzętu jest Shuttle XPC Cube SH370R8.
Akcesoria Shuttle XPC Cube SH370R8
Barebone otrzymałem wraz ze sporą ilością dodatków. Jest instrukcja, która dobrze wyjaśnia montaż i użytkowanie sprzętu, czy płyta ze sterownikami. Producent dodaje też cztery kable SATA, kabel zasilający, zasłonkę na piny od płyty głównej czy zestaw śrubek. Dodatki są więc całkowicie wystarczające i pozwalają na bezproblemowe złożenie komputera.
Wygląd Shuttle XPC Cube SH370R8
Shuttle XPC Cube SH370R8 wygląda całkowicie przeciętnie. Jest on cały czarny – jedynie spód i tył jest srebrny. Plusem na pewno jest przedni panel. W prawym górnym rogu jest przycisk włączający oraz diody. Na samym dole pod zasłonką producent umieścił dwa złącza USB 3.1 Gen1, wejście na mikrofon i wyjście na mikrofon.
Czytaj też: Boundary Ray Tracing Benchmark – test wydajności kart graficznych
Na bokach znajdują się kratki wentylacyjne – mają one filtry przeciwkurzowe. Całość stoi na czterech gumowych nóżkach – jest bardzo stabilnie i nie do przesunięcia na biurku. Z tyłu możecie zobaczyć całą gamę portów. Do dyspozycji są dwa USB 2.0, dwa USB 3.1 Gen1, cztery USB 3.1 Gen 2, dwa LAN (1 GbE), jedno HDMI, dwa DisplayPort, trzy audio oraz przycisk do resetowania CMOS. Są też dwie zaślepki PCI (wyłamywane), czy wejście na kabel zasilający. Liczba złączy jest na tyle zróżnicowana, że każdy powinien być z nich zadowolony. Shuttle zdecydowanie przemyślało tę kwestię i jest bardzo dobrze.
Specyfikacja Shuttle XPC Cube SH370R8
W środku znajdziemy płytę główną opartą o chipset H370 (model FH370V2). Wspiera ona procesory 8. i 9. generacji Intela. Trzeba jednak pamiętać, że wsparcie jest dla CPU o TDP do 95 W. Chłodzenie jest oczywiście dostarczone przez Shuttle. Są to cztery ciepłowody wyprowadzone na tył obudowy, gdzie obecny jest 92 mm wentylator. Dodatkowe śmigło znajduje się także na przodzie obudowy.
Ponieważ płyta oparta jest o słabszy chipset, to wspieranymi pamięciami są te o prędkości 2400 i 2666 MHz. Płyta ma za to cztery sloty na pamięci RAM – ich maksymalna pojemność może wynosić 128 GB.
Czytaj też: Huawei Watch GT 2 Pro – elegancki smartwatch w szybkiej recenzji
Shuttle XPC Cube SH370R8 wspiera sporą ilość dysków. Możecie zamontować nawet cztery dyski 3,5 cala lub osiem 2,5 cala – tylko tutaj braknie Wam złączy SATA na płycie i od zasilacza. Jest też jedno złącze M.2 2280, które wspiera dyski SATA oraz PCI-E 3.0 x4. Obok niego znajduje się złącze M.2 2230 dla karty WiFi – możecie ją dokupić i tam zamontować. Całość wspiera również rozwiązanie Intel Optane, czy RAID 0/1/5/10 i JBOD.
Na płycie znajduje się także jedno złącze PCI-E x16 i jedno PCI-E x4. Możecie więc zamontować dedykowane karty graficzne. Te mogą mieć maksymalne wymiary 280 x 120 x 40 mm i muszą być zasilane maksymalnie z jednego złącza 8 pin i jednego 6 pin. Przetestowane karty, które pasują do barebone, znajdziecie tutaj.
Czytaj też: Mafia: Edycja Ostateczna – test wydajności kart graficznych Nvidia
Shuttle XPC Cube SH370R8 ma wbudowany zasilacz o mocy 500 W. Ma on odznaczenie 80 Plus Silver, więc powinien być całkiem niezłej jakości. Konstrukcja oferuje trzy linie +12 V (2x 16A, 1x 17 A). Do dyspozycji mamy też następujące wolne złącze: PCI-E 6+2 pin, PCI-E 6 pin, 4x SATA, 2x Molex i 1x Floppy.
Platforma testowa Shuttle XPC Cube SH370R8
Aby sprzęt zadziałał należy do niego włożyć procesor, RAM, dysk i ewentualnie kartę graficzną. Jako CPU zdecydowałem się wykorzystać Intel Core i7-8700K, czyli konstrukcję o TDP właśnie równym 95 W. Jako pamięci RAM wykorzystałem Team Group T-Force Vulcan Z 2x 8 GB 3000 MHz CL16 – pracują one jednak z częstotliwością 2400 MHz.
Czytaj też: Test tabletu T505 Pro, czyli pierwszy raz z nawigacją Navitel
Użyłem też dysku Samsung 970 Evo 1 TB. jest to konstrukcja NVMe, która powinna zapewnić znakomitą wydajność. Na koniec grafika – w Shuttle XPC Cube SH370R8 spokojnie zmieściła się Gigabyte GeForce RTX 2060 SUPER Gaming OC. Powinna ona zapewnić dobrą wydajność w przypadku zastosowań profesjonalnych oraz gier.
Testy Shuttle XPC Cube SH370R8 w programach
Zbudowany zestaw prezentuje bardzo dobrą wydajność. Gdyby jednak porównać wydajność do poprzednich testów podzespołów opublikowanych na WhatNext to można znaleźć pewne różnice na niekorzyść Shuttle. Wynikają one najpewniej ze znacznie wolniejszych pamięci RAM oraz braku OC procesora. Ten podczas testu Cinebench R20 ma taktowanie 3,9-4,0 GHz. Niestety nie można go podkręcić więc musi on działać na bazowych taktowaniach. Dysk PCI-E również nie jest niczym ograniczany, podobnie jak karta graficzna – tutaj ogromnym plusem są boczne otwory wentylacyjne, które zapewniają grafice dopływ „świeżego” powietrza.
LAN również działa bez uwag. Natomiast karta muzyczna to Realtek ALC662 – nie macie co liczyć na jakiekolwiek dobre wrażenia słuchowe. Tutaj zdecydowanie minus leci w stronę Shuttle XPC Cube SH370R8.
Czytaj też: Test Motorola Moto G9 Play – pojemna bateria, NFC i… niewiele więcej
Testy Shuttle XPC Cube SH370R8 w grach
Testy pokazują, że barebone świetnie nadaje się jako podstawa dla graczy szukających małego komputera. Złożony zestaw bez problemów radzi sobie w rozdzielczości 1920 x 1080 px. W 2560 x 1440 px są już gry, gdzie widoczny jest spadek fps poniżej 60, ale w większości tytułów uzyskiwana ilość klatek na sekundę jest powyżej tej wartości. Dopiero w 4K zestaw nie daje sobie rady – było to spodziewane, ponieważ RTX 2060 SUPER nie radzi sobie nawet przy mocniejszym sprzęcie w tej rozdzielczości.
Temperatury, głośność, pobór mocy Shuttle XPC Cube SH370R8
W spoczynku sprzęt działał jak większość komputerów – bez uwag. Temepratura procesora to 37°C, grafiki 48°C, a dysku 51°C. Pobór mocy wynosi 44 W, a głośność 40,7 dBa z odległości 20 cm od boku Shuttle XPC Cube SH370R8. Nie jest więc idealnie cicho, ale raczej nie powinno Wam to przeszkadzać.
Czytaj też: Nvidia GeForce RTX 3090 – test ray tracingu i DLSS
Sytuacja zmienia się pod obciążeniem grą Assassin’s Creed: Odyssey. Temperatura procesora średnio wynosi ok. 87-88°C, ale w bardziej wymagających momentach sięga ona nawet 93°C na niektórych rdzeniach. Karta graficzna rozgrzewa się do 78°C, a dysk do 70°C. Jest więc naprawdę gorąco. Pobór mocy wynosi 325 W, więc ciągle jest sporo zapasu. Natomiast głośność jest równa 51 dBA z odległości 20 cm od boku Shuttle XPC Cube SH370R8. Taka wartość może już przeszkadzać i moim zdaniem robi się naprawdę głośno.
Podsumowanie testu Shuttle XPC Cube SH370R8
Shuttle XPC Cube SH370R8 kosztuje ok. 1924 zł według producenta, natomiast w sklepach znajdziecie go za ok. 1700-1800 zł. Uważam, że na pewno jest to konstrukcja warta rekomendacji. Pozwala ona w prosty sposób stworzyć mały, ale przy tym wydajny PC do zastosowań biurowych, domowych czy nawet do gier.
W testach wsadziłem do Shuttle XPC Cube SH370R8 naprawdę mocne podzespoły i barebone dało sobie radę. Wyniki we wszystkich testach są wysokie, podobnie jest z grami – przy RTX 2060 SUPER i 8700K spokojnie możecie cieszyć się rozgrywką nawet w rozdzielczości 2560 x 1440 px.
Czytaj też: Test Asus GeForce RTX 3090 TUF Gaming OC
Natomiast kuleje głośność i temperatury procesora pod obciążeniem. Tutaj jest zdecydowanie zbyt głośno aby mówić o komfortowe pracy, a temperatury CPU momentami sięgające 93°C to również wysoki wynik. Minusem jest też słaba karta muzyczna oraz chipset, który ogranicza wykorzystanie pamięci RAM.
Plusem jest za to bogaty zestaw złączy na tylnym panelu, możliwości montażowe sprzętu czy ogólna jakość wykonania. Szczerze mówiąc liczyłem na coś znacznie bardziej ograniczonego pod względem możliwości, a otrzymałem do testów sprzęt, który pozytywnie mnie zaskoczył.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News
Shuttle XPC Cube SH370R8 to na pewno ciekawe rozwiązanie, które pozwoli Wam stworzyć wymarzony mini PC. Wsadziłbym jednak do niego troszkę słabszy procesor niż 8700K – coś o mniejszym TDP, żeby aż tak całość nie nagrzewała się pod obciążeniem. Poza tym nie ma większego problemu z grafikami dla graczy czy dyskiem NVMe.
Jeśli więc szukacie ciekawego rozwiązania, które pozwoli Wam stworzyć mini PC, który będzie przy tym naprawdę wydajny i zapewni komfortową pracę czy nawet rozgrywkę w 2K, to warto rozważyć zakup Shuttle XPC Cube SH370R8.
Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.